GRODZISK WIELKOPOLSKI

4 lutego 2021 roku

Ostatnie miasto, które zwiedziłem 4 lutego 2021 roku był Grodzisk Wielkopolski.  Zwiedzanie zacząłem od sesji zdjęciowej na dworcu PKP. Następnie poszedłem dalej w kierunku stadionu Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski obecnie użytkowanego przez drużynę Wartę Poznań na rozgrywki Ekstraklasy. Następnie poszedłem do lokalnego browaru, by kupić piwo Grodziskie. Niestety, już było zamknięte. W „Żabce” kupiłem sobie 3 piwa grodziskie i przywiozłem je do Gdańska. Po2 godzinach spędzonych w Grodzisku pojechałem pociągiem do Poznania, a potem do siebie do Gdańska.

 

HISTORIA: W 1257 roku padła pierwsza wzmianka w dokumencie wystawionym w Modrzu przez księcia Przemysła I, w którym wśród wsi należących do cystersów w Paradyżu wymienia wieś Grodisze. Grodzisk Wielkopolski otrzymał prawa miejskie 1303 roku. W latach 1383-1385 miasto i okolica niszczone podczas wojny domowej wielkopolskich rodów Grzymalitów z Nałęczami. W marcu 1383 roku okolice Grodziska spustoszyli właściciele Kębłowa i Zbąszynia. Powracających z wyprawy rabusiów dopadli mieszczanie z kmieciami okolicznych wsi i pobiwszy ich zabrali im łupy. Nie usatysfakcjonowani zwycięstwem ruszyli nieostrożnie za uciekającym rycerstwem w dalszą pogoń. Na pomoc rycerstwu ruszyła załoga zamku zbąszyńskiego i wspólnie zaatakowano ponownie, zabijając ponad 160, nie licząc wziętych w niewolę, z których wielu zmarło. Po raz drugi miasto wraz z okolicą spustoszyły oddziały wojewody kujawskiego Alberta i sędziego pakoskiego Hektora Ostrorog. W 1424 roku spłonęło miasto. W 1501 roku na grodziskim zamku umarł Jan Ostroróg, prawnik i dyplomata, doktor praw obojga. Z tego też roku pochodzi pierwsza wzmianka o istnieniu na północnym przedmieściu kościoła św. Anny.  W 1542 roku spłonęła znaczna część miasta, a w szczególności północne okolice Rynku. W 1600 roku miasto nawiedziło „morowe powietrze, które spowodowało częściowe wyludnienie. Z 23 marca 1601 roku pochodzi najstarsza wzmianka o warzeniu piwa. W latach 1615 i 1616 spłonął nowy rynek w Grodzisku. 16 grudnia 1768 roku pod miastem doszło do starcia grupy konfederatów barskich z Rosjanami.  W wyniku II rozbioru Polski miasto dostaje się pod panowanie pruskie. W 1807 roku Grodzisk włączono do Księstwa Warszawskiego. W 1815 roku Grodzisk włączono do rejencji poznańskiej. 10 grudnia 1881 roku powstała linia kolejowa do Opalenicy. W 1906 roku doszło do strajku młodzieży szkolnej. W 1909 roku powstała linia kolejowa do Poznania.  Po powstaniu wielkopolskim Grodzisk włączono do Polski. O 9 września 1939 roku do 27 stycznia 1945 roku trwała okupacja niemiecka.

 

CO WARTO ZOBACZYĆ?

  • Kościół farny
  • Kościół pobernardyński, barokowy pw. Najśw. Imienia Jezus i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
  • Kościół pw. św. Ducha
  • Kościół poewangelicki
  • Ratusz
  • Muzeum Ziemi Grodziskiej
  • Stadion Dyskobolii z zabytkową trybuną główną z 1925 roku

CZY WIESZ, ŻE…

  • Do niedawna w Ekstraklasie grała drużyna Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski. W 2003 roku klub wywalczył wicemistrzostwo Polski. Następnie grając w Pucharze UEFA (sezon 2003/2004) wyeliminował niemiecką Herthę oraz angielski klub Manchester City. Po dramatycznym boju Dyskobolia musiała uznać wyższość francuskiego Girondins Bordeaux i zakończyła udział w pucharze na 1/16 finału. W sezonie 2004/2005 Dyskobolia ponownie zdobyła tytuł Wicemistrza Polski. Oprócz tego jej piłkarze pokonali Zagłębie Lubin w finale Pucharu Polski, jednak w 2020 roku Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej pozbawił Dyskobolię tytułu zdobywcy Pucharu Polski w sezonie 2004/05, w związku ze stwierdzeniem oszustwa sportowego. Był to efekt afery korupcyjnej w polskiej piłce nożnej.

 

BIBLIOGRAFIA

  • wikipedia.org