29 marca 2018 r.
Nie minęły dwa dni od podróży do Żnina oraz okolic i pojechałem do Grajewa. Przed samym wyjazdem zapytałem się mojej koleżanki z katedry, która pochodzi z Grajewa, co można zobaczyć ciekawego w jej okolicach. Powiedziała, iż warto wstąpić do Muzeum Mleka w Grajewie oraz Twierdzy Osowiec. Do Grajewa dotarłem pociągiem z 2 przesiadkami w Olsztynie i w Ełku. Po wyjściu z dworca zaczął padać intensywnie śnieg i znalazłem schronienie w Kościele. Po krótkim ogrzaniu się poszedłem do Muzeum Mleka. Wstąpiłem do nowego muzeum, gdzie tam dowiedziałem się o produkcji mleka, a na końcu był quiz, w którym dostałem ołówek za udzielenie wszystkich poprawnych odpowiedzi. Odebrałem też kilka pocztówek z Grajewem. Następnie poszedłem na dworzec, żeby pojechać pociągiem do Goniądza.
HISTORIA: 22 lipca 1426 roku po raz pierwszy wspomniano o wsi Grajwa, która otrzymała swą nazwę od jeziora. 23 listopada 1472 roku książęca wieś Grajwy została nadana dworzaninowi biskupa płockiego i zarazem księcia mazowieckiego, staroście biskupich dóbr pułtuskich i kuchmistrzowi Janowi z Białowieży (pod Pułtuskiem) herbu Gozdawa. W 1527 roku Grajewo wraz z całą ziemią wiską, po bezpotomnej śmierci księcia mazowieckiego Janusza I, przeszło na stałe pod władzę królów polskich. W 1540 roku król Zygmunt Stary nadał wsi Grajwy prawa miejskie magdeburskie i podniósł ją do godności miasta. W 1545 roku ustalono granice Mazowsza, Litwy oraz Prus. W XVII wieku ustalono ostateczną nazwę miasta Grajewo. W 1692 roku Grajewo przez małżeństwo córki Jakuba Grajewskiego, podkomorzego wiskiego, marszałka sejmiku wiskiego, ze Stanisławem von Tallem Wilczewskim z Wilczewa na Pomorzu Gdańskim, chorążym wiskim, przeszło w ręce rodu Wilczewskich. W I poł. XVIII wieku Grajewo i okolice nękają epidemie tyfusu i dżumy. W 1794 roku w okolicy Grajewa rozgrywały się bitwy powstania kościuszkowskiego. Po III rozbiorze Polski od 1795 roku w zaborze pruskim. Od 1807 roku w granicach polskiego Księstwa Warszawskiego, a następnie w 1815 roku weszło w skład Rosji, jako część tzw. Królestwa Kongresowego. W 1864 roku przez małżeństwo Anny Wilczewskiej z Janem Stanisławem Woyczyńskim miasto przeszło w posiadanie Woyczyńskich. W 1870 roku, w ramach represji po powstaniu styczniowym, decyzją administracji carskiej, Grajewo utraciło prawa miejskie. W 1873 roku wybudowano kolej żelazną Brześć-Królewiec. W latach I wojny światowej miasto uległo zniszczeniu spowodowanemu przez armię niemiecką. 12 listopada 1918 roku Grajewo zostało oswobodzone, zaś 4 lutego 1919 roku dekretem Naczelnika Państwa stało się ponownie miastem. W okresie 20-lecia międzywojennego Grajewo kilkakrotnie odwiedzały ważne postaci polskiego życia politycznego: w 1921 roku naczelnik Józef Piłsudski, w 1923 roku prezydent Stanisław Wojciechowski, w 1925 roku generał Józef Haller, w 1928 roku prezydent Ignacy Mościcki. Po wybuchu II wojny światowej, w nocy z 6 na 7 września 1939 roku, miasto zostało zajęte przez Niemców. Po 21 września Niemcy przekazali miasto wojskom radzieckim. Grajewo zostało zaanektowane przez Związek Radziecki jako część Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. 22 czerwca 1941 roku Grajewo ponownie zajęli Niemcy. Grajewo zostało oswobodzone spod okupacji niemieckiej przez Armię Czerwoną 23 stycznia 1945 roku.
CO WARTO ZOBACZYĆ?
- Muzeum Mleka
- Kościół Trójcy Przenajświętszej
- Dworzec PKP
CZY WIESZ, ŻE…
- W Grajewie urodzili się: Rajmund Kaczyński, ojciec Lecha i Jarosława Kaczyńskich; Adam Andruszkiewicz – polityk; Maciej Makuszewski – piłkarz oraz Tomasz Niecik – muzyk związany z gatunkami disco polo.
pl.wikipedia.org