GOLUB-DOBRZYŃ

9 lipca 2017 r.

Po 15 minutach jazdy autobusem dotarłem pod sam zamek krzyżacki. Tego dnia na zamku odbywał się turniej rycerski, sporo osób parkowało na terenie wokół warowni oraz obok byłego dworca PKP w Golubiu-Dobrzyniu.

W Golubiu-Dobrzyniu byłem po raz pierwszy w życiu w 2001 roku na wycieczce szkolnej, do tej pory mam pocztówkę na pamiątkę. Mój ojciec często jeździł rowerem do Golubia-Dobrzynia z Brodnicy, kiedy był młodszy. 

Na samym turnieju byłem krótko. Skierowałem się po kilku chwilach w kierunku dworca. Miesiąc przed moim przyjazdem rozebrano tory w kierunku Brodnicy i Chełmży. Tą linią jeździł sporo mój tata, kiedy studiował w Bydgoszczy. Jeszcze w 2009 roku obiecano, że linia kolejowa zostanie reaktywowana., szykowane były fundusze. Pojechał wtedy pociąg specjalny z Torunia, a frekwencja była naprawdę wysoka. Moim zdaniem to, co zrobiono z tą linią kolejową, to istna ABOMINACJA !!!

Po sfotografowaniu linii kolejowej poszedłem do Podzamku Golubskiego, miejscowości zaraz obok Golubia-Dobrzynia w kierunku do Kowalewa Pomorskiego, by złapać autobus.

HISTORIA: Przede wszystkim podzielę miasta na dwie części.  

Golub – W 1254 roku po raz pierwszy w historii wspomniano o miejscowości Golub. Około 1293 roku już w tej miejscowości rządzili Krzyżacy, a 7 lat później Golub uzyskał prawa miejskie. W 1311 roku wybudowano zamek krzyżacki. W 1410 oraz w 1422 roku polskie wojska zdobyły golubski zamek, w latach 1460-1462 panowali znowu Krzyżacy na zamku, a potem Polacy znowu odbili zamek. Decyzją II pokoju toruńskiego Golub stał się polskim miastem. Na zamku golubskim od 1611 do 1625 roku Anna Wazówna miała tam swoją rezydencję. Podczas I rozbioru Polski włączono Golub do Prus. W 1900 roku powstała linia kolejowa Brodnica do Bydgoszczy przez Golub. W 1919 roku Golub znowu powrócił do Polski.

Dobrzyń – Tutaj historia jest krótsza. Dobrzyń uzyskał prawa miejskie w 1789 roku. Dobrzyń włączono do Prus podczas II rozbioru Polski. W 1807 roku Dobrzyń stał się miastem Księstwa Warszawskiego, a w 1815 roku miastem Królestwa Polskiego. W związku z powstaniem styczniowym car zdegradował wiele miast w tym Dobrzyń do roli osady. Dopiero w 1919 roku Dobrzyń uzyskał prawa miejskie.

W 1951 roku Golub i Dobrzyń się połączyły, tworząc miasto Golub-Dobrzyń.

CO WARTO ZOBACZYĆ ?

  • Zamek w Golubiu – co roku w lipcu odbywa się turniej rycerski. Walczą rycerze z całej Europy. Golubski  kasztelan organizuje Sylwestra od 50 lat. Zgodnie z tradycją przed północą ukazuje się duch Anny Wazównej, zazwyczaj rolę królewny gra rolę Zwyciężczyni Konkursu Piękności.
  • Kościół pw. św. Katarzyny w Golubiu
  • Kościół św. Katarzyny w Dobrzyniu
  • Zajazd Dom „Pod Kapturem”

pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *