GIŻYCKO

28 lutego 2018 r.

W tym roku zima naprawdę była łagodna, w lutym niekiedy pogoda na północy Polski dochodziła do 10oC. Ale rok temu końcówka lutego 2018 roku była mroźna. Ostatniego dnia lutego wybrałem się do Giżycka i okolic, a temperatura przy jeziorze Niegocin tego dnia wynosiła -22 oC (w Węgorzewie był większy mróz tego dnia). Mróz nie przeszkadzał aż tak bardzo w zwiedzaniu okolicy, bardziej strażnik ochrony kolei, gdy robiłem zdjęcia dworca. Najciekawszą pamiątką z wyprawy to pocztówka z Giżycka, na której widnieje podpis pani Doroty Masłowskiej, kilka dni po wyjeździe byłem na spotkaniu z nią w Galerii Manhattan.

HISTORIA:  Najpierw było osiedle nad jeziorem Niegocin, pod koniec XIII wieku Krzyżacy podbili tereny mazurskie. W 1340 roku Zakon postanowił zbudować gród obronny, a zamek nazwali Lötzen. 1437 rok to prawdopodobna data lokacji Giżycka, a w 1573 roku Giżycko uzyskało prawa miejskie. 10 lutego 1657 r. wojska tatarskie splądrowali i podpalili miasto. Pozostał tylko zamek, ratusz oraz kościół. W 1822 roku Giżycko po raz drugi spłonęło doszczętnie. W 1838 roku Wojciech Kętrzyński urodził się tym mieście. Pod koniec XX wieku postały linie kolejowe do Węgorzewa, Ełku, Korsz i Pisza. Podczas I wojny światowej w Giżycku znajdowała się najsłynniejsza twierdza na Mazurach, Twierdza Boyen, oblegana przez wojska rosyjskie. W latach 1914 – 1915 w Giżycku siedzibę miał Paul von Hindenburg. 20 maja 1945 roku Giżycko administracyjnie stało się polskim miastem. Od 1945 do 1946 roku miejscowość nazywała się Łuczany. Od 1946 roku zmieniono nazwę na Giżycko na cześć Gustawa Gizewiusza.

CO WARTO ZOBACZYĆ ? – Twierdza Boyen, system fortyfikacji z I wojny światowej;  -wieża ciśnień; – zamek krzyżacki, który obecnie pełni rolę hotelu, a zaraz obok znajduje się jedyny czynny most w Europie most obrotowy; – Jeziora Niegocin oraz Kisajno

CZY WIESZ, ŻE…

  • W Giżycku urodzili się Maria Pakulnis oraz Magdalena Strużyńska – aktorki;  Daniel Łukasik, Łukasz Broź – piłkarze
  • Giżycko uznaje się jako stolicę Mazur

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *