GDAŃSK

19 marca 2017 r.

Pora opisać miasto, w którym mieszkam, studiowałem i pracowałem – Gdańsk. Największe miasto portowe w Polsce, położone nad Zatoką Gdańską. Przez Gdańsk przepływa Motława. Gdańsk liczy 465 000 mieszkańców. W swojej ponadtysiącletniej historii miasto przechodziło z rąk do rąk – od 997 do 1308 roku (z przerwą w latach 1227-1294 należał do Księstwa Pomorskiego) należał do Królestwa Polskiego, następnie w ramach „rekompensaty” za pokonanie Prusów Krzyżacy zajęli Pomorze Wschodnie i przejęli władzę na tym terenie. W 1454 roku Gdańsk zbuntował się przeciwko Zakonowi Krzyżackiemu, przyjął zwierzchność Kazimierza Jagiellończyka i ponownie miasto stało się polskie. Miasto to było jednym z najbogatszych i największych miast Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Do miasta przybywali polscy królowie – najczęściej przybywał do Gdańska Zygmunt III Waza – 8 razy. Najdłużej przebywał w Gdańsku Jan III Sobieski. Niestety w 1793 roku ponownie Rzeczpospolita utraciła Gdańsk podczas II rozbioru Polski. W 1920 roku decyzją Ligi Narodów powstaje Wolne Miasto Gdańsk, miasto nie należy ani do Rzeczpospolitej, ani do Republiki Weimarskiej. 1 września 1939 roku salwą z okrętu „Schleswig-Holstein” zaatakowano Westerplatte. 30 marca 1945 roku Gdańsk ponownie został polskim miastem, a niemieckich mieszkańców przesiedlono. W grudniu 1970 roku doszło do strajku i zamieszek w Stoczni Gdańskiej spowodowanych podwyżką cen detalicznych mięsa, przetworów mięsnych oraz innych artykułów spożywczych przez władze PZPR. W 1980 roku doszło do strajku w Stoczni. 31 sierpnia 1980 roku podpisano porozumienie sierpniowe. Powstał ruch „NSZZ Solidarność” . W latach dziewięćdziesiątych doszło do trzech tragedii – w maju 1994 roku giną 32 osoby w katastrofie autobusu pod Kokoszkami, 24 listopada tego samego roku ginie 7 osób w pożarze hali Stoczni na koncercie, a w 1995 roku doszło wybuchu gazu w mieszkaniu na Strzyży. W 2012 roku odbyły się mecze Euro 2012 na PGE Arena.

Jeśli chodzi o kolejowy Gdańsk, pociągi dalekobieżne zatrzymują się na 3 stacjach: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz i Gdańsk Oliwa. Do innych miast aglomeracji gdańskiej można dojechać SKM Trójmiasto – do Gdyni, Wejherowa i Lęborka; można dojechać PKM do Kartuz, Kościerzyny. W 2005 roku zamknięto linię SKM do Brzeźna, ale są specjalne pociągi na stadion na mecze Lechii Gdańsk. Powód zamknięcia: SKM-ki przegrały konkurencję z tramwajami.

CO WARTO ZOBACZYĆ W GDAŃSKU ?

• Na brak muzeów w Gdańsku nie można narzekać: Muzeum II wojny światowej, oddziały Muzeum Gdańska, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

• Dla amatorów sztuki: Teatr Wybrzeże, Gdański Teatr Szekspirowski, Miejski Teatr Miniatura) Filharmonia Bałtycka, Opera Bałtycka

• Dla imprezowiczów: Wydział Remontowy, B90, Ulica Elektryków, Wydział Remontowy, Parlament, Miasto Aniołów, Bunkier, Cooltura Chmielna 101 (gdybym zapomniał, dodajcie w komentarzach, Drodzy Gdańszczanie, kluby, które polecacie)

* Dla amatorów piwa i nie tylko: No to Cyk, U Szkota, Pijalnia Wódki i Piwa, Green Club, Spółdzielnia, Igrek, Szafa, Labeerynt, Cybermachina, Irish Pub, RockOut

SPOSTRZEŻENIA DOTYCZĄCE GDAŃSKA:

• Choć na terenie obecnego Gdańska już w VII wieku istniała rybacka wioska, to za początek dziejów miasta przyjmuje się umownie rok 997, co związane jest z wizytą biskupa Wojciecha na tych terenach.

• W XVII wieku Gdańsk był największym ośrodkiem w Rzeczypospolitej – zamieszkiwało go 80 tys. osób.

• Mieszczanie gdańscy nie uznali wyboru Batorego na króla i odmówili złożenia mu hołdu w 1577 roku.

• Na mocy traktatu w Tylży w 1807 roku utworzono pierwsze Wolne Miasto Gdańsk. W 1920 roku Gdańsk otrzymał status Wolnego Miasta będącego pod protektoratem Ligii Narodów.

• W 1962 roku Rada Państwa odznaczyła Gdańsk Orderem Odrodzenia Polski I klasy.

• Słynne tablice z 21 postulatami MKS zostały wpisane przez UNESCO na listę Pamięci Świata.

• Kaszubi nazywają gdańskiego Neptuna Kresztofem.

• W Gdańsku odbywają się największe na świecie międzynarodowe targi bursztynu i wyrobów bursztynowych Amberif.

• Gdańskie lotnisko im. Lecha Wałęsy jest trzecim po Warszawie i Krakowie portem lotniczym pod względem wielkości ruchu pasażerskiego w Polsce

• Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce chlubiącym się posiadaniem trzech carillonów

• Największy piec kaflowy w Europie znajduje się w Dworze Artusa przy Długim Targu

• W Oliwie znajduje się mierząca 107 m długości Katedra Oliwska, która jest najdłuższym kościołem w Polsce

• Jedynie niektóre dzielnice Gdańska leżą na terenie Pojezierza Kaszubskiego.

• W Gdańsku nie ma czegoś takiego jak “starówka”, tylko Główne Miasto.

• Delikatnie mówiąc, kibice Lechii Gdańsk nie przepadają za Arką Gdynia, Cracovią, Lechem Poznań i Legią Warszawa. Gdańsk może zamienić się w miejsce rozrób, szczególnie podczas derbów Trójmiasta.

• Jeżeli czekasz na przystanku, możesz usłyszeć takie zdanie: “…jadę w kierunku Gdańska”. Usłyszysz to nawet na Wrzeszczu, choć sam Wrzeszcz jest obecnie dzielnicą Gdańska. Wynika z faktu, iż takie dzielnice jak Wrzeszcz czy Oliwa były samodzielnymi miastami. Zatem jak usłyszysz takie zdanie, to znaczy, że ktoś jedzie do centrum Gdańska.

BIBLIOGRAFIA

* https://ciekawostki.online

* pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *