24 września 2023 roku
24 września 2023 roku przed godziną dziesiątą rano dotarłem do mojej ostatniej miejscowości na mojej liście wyprawowej. Chciałem zrobić sobie piękną pamiątkę, a mianowicie zrobić sobie zdjęcie oraz nagrać film. W okolicy nie było nikogo, kto mógłby mi zrobić zdjęcie. Poszedłem do sklepu wielobranżowego, żeby któraś z pań ekspedientek zrobiła mi zdjęcie. Zrobiła mi kilkanaście na pamiątkę, a tle miałem Kościół pw. św. Mikołaja. Nagrałem na koniec film, w którym informowałem, że zwiedziłem wszystkie miasta w Polsce. Po tym pobycie wsiadłem do samochodu i przez Ciechanów dojechałem do Działdowa, żeby odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zameldowania, a następnie pojechałem z powrotem do Gdańska.
HISTORIA: W 1530 roku w kancelarii króla Zygmunta Starego właściciele dóbr Ossówno otrzymali zezwolenie na lokację miasta Dobre. Rejestr poborowy z 1563 roku pozwala stwierdzić, że w początkach drugiej połowy XVI w. istniały już prywatne miasteczka o nazwie Dobre Stare i Dobre Nowe. Z początkiem XVIII wieku Dobre przeszło w ręce Masalskich, od których nabył je około 1785 roku. W 1852 roku Dobre zostało pozbawione praw miejskich, których pozostałością jest herb. Przed II wojną światową w Dobrem mieszkało wielu Żydów. 15 września 1942 roku Żydzi z Dobrego zostali deportowani do obozu zagłady w Treblince, a znajdująca się w miejscowości synagoga została zniszczona. Losy Żydów z Dobrego przedstawia w swojej twórczości prozatorskiej Henryk Grynberg. 1 stycznia 2024 roku Dobre odzyskało prawa miejskie.
CO WARTO ZOBACZYĆ?
- Kościół Św. Mikołaja
- Rynek
CZY WIESZ, ŻE…
- W 1992 roku w tym miasteczku Atrakcyjny Kazimierz nagrał teledysk do jednego z utworów. https://www.youtube.com/watch?v=SBjfFhFfBjg
BIBLIOGRAFIA
- wikipedia.org