DĄBROWA GÓRNICZA

24 sierpnia 2019 roku
Po zwiedzeniu Katowic i krótkim pobycie w Będzinie dotarłem do Dąbrowy Górniczej. W 2019 roku rozpoczynał się remont linii kolejowej, a budynek dworcowy był w stanie agonii. Po zwiedzeniu dworca poszedłem dalej w kierunku centrum miasta. W centrum handlowym kupiłem pocztówkę związaną z miastem. W centrum handlowym spędziłem trochę na czasu, na tyle, że się spóźniłem się na pociąg do Sosnowca. Po krótkim dalszym spacerze po Dąbrowie poszedłem na dworzec PKP i zaczęło już zmierzchać.
HISTORIA: Miasto powstało w wyniku łączenia się w większy organizm miejski wielu mniejszych miejscowości, które spowodowane było rozwojem przemysłu. Po raz pierwszy nazwa Dąbrowa pojawiła się w dokumentach w roku 1655. W 1795 roku w wyniku III rozbioru Polski, Dąbrowa przyłączona została do Prus. Już w 1796 roku z inicjatywy władz pruskich rozpoczęto budowę pierwszej odkrywkowej kopalni węgla kamiennego, która od nazwiska dyrektora górnictwa w rządzie pruskim – hr. Fryderyka Wilhelma Redena – otrzymała nazwę „Reden”. Od 1806 roku zaczęła obok niej powstawać kolonia robotnicza o tej samej nazwie. W 1815 roku Dąbrowa została włączona do Królestwa Polskiego. W latach 1816–1823 obok kopalni „Reden”, na terenie obecnego osiedla K. Adamieckiego, powstała huta cynku „Konstanty”. W 1825 roku pod Będzinem powstała kopalnia „Ksawery”, która dała początek dzielnicy o tej samej nazwie oraz Mydlicom. Władze Imperium Rosyjskiego nie chciały przyznać praw miejskich, mimo że Dąbrowa liczyła ponad 30 tys. mieszkańców. Po wybuchu I wojny światowej, Rosjanie opuszczając Dąbrowę wysadzili tory kolejowe, co odcięło huty i kopalnie od głównych rynków zbytu. 18 sierpnia 1916 roku Dąbrowa otrzymała od władz austriackich prawa miejskie. W 1918 roku Rada Miejska zdecydowała o zmianie nazwy miasta na Dąbrowę Górniczą. 4 kwietnia 1918 roku odbył się strajk w kopalni „Paryż”, a w październiku wybuchł strajk górników całego Zagłębia Dąbrowskiego, który unieruchomił kopalnie na trzy tygodnie.
CO WARTO ZOBACZYĆ?
• Bazylika NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej
• Pałac Kultury Zagłębia
• Kościół par. pw. Narodzenia NMP i św. Antoniego z Padwy
CZY WIESZ, ŻE…
• W Dąbrowie Górniczej urodzili się m.in. Janusz Gajos, Sobiesław Zasada, Wirgiliusz Gryń, Dawid Podsiadło oraz Zdzisław Marchwicki.
BIBLIOGRAFIA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *