CZŁUCHÓW

6 października 2017 r.

W Człuchowie pierwszy raz byłem w 2009 roku, kiedy rowerem wybrałem się z sanatorium w Krojantach wybrałem się do Człuchowa. 6 października 2017 roku, kilka dni przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego, pojechałem do Szczecinka, Człuchowa i okolic. Najpierw pojechałem do Chojnic pociągiem REGIO, gdzie tam miałem godzinny postój. Do Człuchowa pojechałem autobusem. Na przystanku już od samego przyjazdu do miasta jakiś facet już od progu pytał pasażerów autobusu o kilka drobnych na piwo. Pierwszym punktem, który zwiedziłem w Człuchowie był Zamek Krzyżacki. Podobno ten zamek był najtrudniejszym do zdobycia obiektem na Pomorzu. Z wieży obserwowałem całe miasto, żeby wyczaić jak dojść najpierw na dworzec, a potem na rynek. Kiedy tylko zaobserwowałem, jak miałem pójść, opuściłem zamek i odwiedziłem te 2 miejsce. Po 3 godzinach spędzonych w Człuchowie pojechałem autobusem do Czarnych.

HISTORIA:  Pierwsza wzmianka o Człuchowie pochodzi z XII wieku. Od 1312 roku  był własnością Krzyżaków, rezydował tu wielki mistrz zakonu Konrad V von Jungingen. W 1348 roku Człuchów uzyskał prawa miejskie. W 1454 roku Kazimierz Jagiellończyk włączył Człuchów i okolice do Polski, 2 lata później na krótko przejęli miasto Krzyżacy. Mocą II pokoju toruńskiego Człuchów pozostał w Polsce. W 1627 roku zamek chcieli przejąć Szwedzi, ale im się nie udało. W 1656 roku Szwedom udało się zdobyć człuchowski zamek. Podczas I rozbioru Polski Człuchów został włączony do Prus. W latach 1786 i 1793 miały miejsce pożary miast. W 1945 roku Człuchów powrócił do Polski, a od 1946 roku oficjalna nazwa miasta to Człuchów.

CO WARTO ZOBACZYĆ ?

  • Zamek krzyżacki
  • Kościół parafialny pw. św. Jakuba z XVII wieku
  • Rynek

CZY WIESZ, ŻE…

  • W Człuchowie urodziła się aktora Marta Zmuda-Trzebiatowska, a także jasnowidz Krzysztof Jackowski.
  • W 1972 oddano w mieście do użytku pierwszą w Polsce stację benzynową, której budynek był wykonany z prefabrykatów z tworzyw sztucznych

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *