22 czerwca 2017 r.
Kilkanaście minut po opuszczeniu Czarnej Wody dotarłem do Czerska, czyli już do serca Borów Tucholskich. W samym mieście spędziłem zaledwie godzinę, postanowiłem zwiedzić rynek. Przeszedłem całą ulicę Dworcową, a następnie drogą główną zmierzałem w kierunku Kościoła św. Marii Magdaleny. Naprzeciwko kościoła dostrzegłem niewielki rynek, wokół niego było sporo małych sklepów, przeważnie coś w stylu piekarni albo sklepu „Wszystko po 1000 zł”. To ma swój małomiasteczkowy urok – ceglane, niskie pawilony, a zaraz obok fontanna.
Parę chwil później po spacerze wokół rynku i cyknięciu kilku zdjęć wróciłem na ulicę Dworcową, tam na przystanku PKS czekałem 10 minut na autobus do Tucholi. Tak się składało, że o tej samej porze były 2 autobusy w zupełnie różnych kierunkach. Akurat w tym pierwszym kierowca nie ustawił tablicy rejsowej i gdybym nie zapytał o kierunek, prawdopodobnie do Tucholi bym nie dojechał.
HISTORIA MIASTA: W okolicach VII-XIII wieku odkryto pierwsze ślady osadnictwa. Nie było tam zbyt szybkiego rozwoju ze względu na typ terenu, jaki tam panuje. Natomiast w 1330 roku po raz pierwszy pada słowo miejscowości Czersk. Wtedy od 1309 roku okolice Czerska należały do Zakonu Krzyżackiego. W 1382 roku Czersk uzyskał prawa miejskie. Podczas wojny trzynastoletniej Borowiacy walczyli po stronie Rzeczpospolitej, a decyzją II pokoju toruńskiego Czersk stał się polską miejscowością. Szczególnie na terenie Borów Tucholskich popularny był tu browar. Podczas potopu szwedzkiego Szwedzi zniszczyli miasto. Dopiero podczas rządów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego miasto nieznacznie rozwinęło się, dzięki dochodom z jarmarków. W 1772 roku Czersk utracił prawa miejskie i został włączony do Prus. Czersk został wspomniany w wierszu Wincentego Pola, przez jeden dzień oddział powstańców stacjonował we wsi. W drugiej połowie XIX wieku Czersk zaczął się rozwijać, dzięki budowie linii kolejowej Berlin- Królewiec. Paręnaście lat później w Czersku powstała stacja węzłowa – można było pojechać do Bydgoszczy, Chojnic, Skórcza. W 1920 roku Czersk powrócił do Polski, a w 1926 roku odzyskał prawa miejskie. 2 lata później powstała linia kolejowa do Gdyni, a rok później do Tucholi. Pierwszego dnia wojny w 1939 roku Ochrona Pogranicza brała udział w bitwie pod Krojantami. 21 lutego 1945 roku Czersk został wyzwolony z rąk III Rzeszy.
CO WARTO ZOBACZYĆ ?
- Rynek w Czersku, niedawno była rewitalizacja rynku w tym mieście.
- Naprzeciwko rynku znajduje się Kościół św. Marii Magdaleny, wystarczy tylko przejść na drugą stronę ulicę.
- Dworzec kolejowy
CZY WIESZ, ŻE… ?
- W Czersku urodzili się Jerzy Pertek – marynista i pisarz oraz Kazimierz Mazur – pięcioboista z IO w Rzymie.
BIBLIOGRAFIA
- pl.wikipedia.org