CZEMPIŃ

5 września 2018 roku, 9 lipca 2023 roku

Miasto liczy ponad 5000 mieszkańców. Nazwa „Czempiń” pochodzi od nazwiska zamożnego chłopa o nazwisku Czemp mieszkającego niedaleko Kościana. Pierwotnie to była osada targowa o charakterze rolniczym. Sama data lokacji tego miasta nie jest znana, prawdopodobna data to 1399 roku, choć w 1401 po raz pierwszy wspomniano o miejscowości o nazwie „Czempino”. W 1458 Czempiń wystawił 3 pieszych na wyprawę krzyżacką. Przez lata swego istnienia Czempiń przechodził z rąk do rąk szlachciców – najpierw Szamotulskich, potem Bnińskich, Górków, Malechowskich i Szołdrskich.  W XVIII wieku Czempiń rozwija się, powstaje przemysł płócienniczy, pracuje coraz więcej cieśli, stolarzy. Podczas II rozbioru Polski Czempiń stał się pruskim miastem. W 1840 wielki pożar zniszczył większość miasta. 16 lat później zbudowano linię kolejową łączącą Poznań  z Kościanem, a w 1885 roku linia kolejowa połączyła Czempiń ze Śremem. Czempiń stał się polskim miastem po powstaniu wielkopolskim. Podczas II wojny światowej hitlerowcy urządzili tu obóz pracy przymusowej dla ok. 4000 więźniów.

 

ZABYTKI W CZEMPINIE:

  • Pałac Ludwika Szołdrskiego
  • Kościół Świętego Michała Archanioła – chyba najwyższy punkt w mieście

 

Byłem bardzo krótko w tym mieście, ale słyszałem, że mieszkańcy chcą z powrotem połączenia kolejowego do Śremu. Linia została zamknięta w 1995 roku, od czasu do czasu jest piknik kolejowy do Śremu.

Poza tym w Czempiniu urodził się Bronisław Kasprowicz, założyciel pierwszej polskiej wytwórni wódki, likierów i koniaków na ziemiach pruskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *