CZAPLINEK

30 lipca 2018 roku

Ostatnim miasteczkiem, które zwiedziłem 30 lipca 2018 roku był Czaplinek. Dotarłem tam pociągiem REGIO ze Szczecinka. O Czaplinku wiedziałem z programu z TVP1 „Miasto marzeń”. Myślałem, że miasto będzie jak z marzeń, ale czar prysł, kiedy na dworcu z części mieszkalnej dworca słychać było małżeńską kłótnię. To nieźle się zaczęło!

Z dworca do miasta jest daleko, dlatego szybko poszedłem w kierunku rynku, a na słuchawkach leciał utwór Oddziału Zamkniętego – „Ten wasz świat”. Kiedy dotarłem do rynku, dostałem kilka folderów na temat Czaplinka i kupiłem pocztówkę. Zrobiłem sobie krótki spacer po mieście, a następnie wróciłem na dworzec kolejowy. Tam dowiedziałem się, że rodzice chcą mnie w Gdańsku odwiedzić. Pojechałem pociągiem z przesiadkami w Szczecinku, Chojnicach oraz Tczewie do Gdańska.

HISTORIA: Najstarsze ślady osadnictwa, pochodzące sprzed 2500 lat, odkryto na wyspie Bielawa na jeziorze Drawsko, w Starym Drawsku i w okolicy obecnego miasta Czaplinek. W czasie wyprawy zbrojnej na Pomorze przeprawiał się tędy Bolesław Krzywousty, włączając słowiańskie Pomorze do Polski. Jesienią 1286 roku książę wielkopolski i przyszły król Polski Przemysł II sprowadził na ten teren rycerzy Zakonu Świątyni Jerozolimskiej – templariuszy, którzy obok istniejącej osady w 1290 r. zbudowali zamek komandorii. Prawa miejskie Czaplinek otrzymał w 1291 roku. Około 1319 roku został włączony do biskupstwa kamieńskiego. W 1366 roku ziemie te nabył król Kazimierz III Wielki.  W rękach polskich Czaplinek pozostawał do 1658 roku. Na mocy traktatów bydgosko-welawskich Czaplinek przeszedł jako zastaw we władanie Brandenburgii-Prus. W 1725 roku wielki pożar zniszczył miasto prawie w całości. W drugiej połowie XVIII wieku zamek Drahim stopniowo tracił znaczenie jako forteca, po pożarze zaczął popadać w ruinę. Około 1870 roku doprowadzono do miasta linię kolejową. W okresie II wojny światowej w Czaplinku i jego okolicach, utworzono obozy pracy dla jeńców radzieckich i innych narodowości, a spora grupa Polaków była zatrudniona przez Niemców jako robotnicy przymusowi. Miasto znajdowało się przed linią Wału Pomorskeigo i było bronione przez oddziały Wermachtu i SS. Po przełamaniu głównych pozycji Wału Pomorskiego w kierunku Czaplinka nacierały oddziały 7 pułku 3 Dywizji Piechoty. Trzy bataliony wspierane przez pododdziały artylerii zdobyły miasto bez zniszczeń 3 marca 1945 roku. Niemcy w obawie przed okrążeniem w pośpiechu opuścili miasto, pozostawiając wiele sprzętu. Miasto włączono do Polski w 1945 roku, a nazwę Czaplinek wprowadzono formalnie 12 listopada 1946 roku.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

CZY WIESZ, ŻE…

  • W programie TVP1 „Miasto marzeń” były przedstawione historie rodzin pochodzących z Czaplinka oraz Leska.
  • W 2022 roku odbył się 28. Pol’and’Rock Festival 2022.

BIBLIOGRAFIA

* pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *