22 lipca 2017 r.
Dotarłem do tego miasta 22 lipca 2017 roku, wcześniej odwiedziłem Opatów. Ćmielów liczy około 3000 mieszkańców. Przez to miasto przepływa rzeka Kamienna, a do Kamiennej uchodzi rzeka Przepaść. Najbliższe miasta to: Ostrowiec Świętokrzyski, Opatów i Ożarów.
KALENDARIUM
* I w.n.e – Przez tereny wokół Ćmielowa przebiegał szlak handlowy do Rzymu. Na tych terenach istniały przetapialnie rudy żelaza.
* XIV w. – Pierwsze wzmianki o miejscowości. Ćmielów był majątkiem należącym dla rodu Odrowązów. W Ćmielowie istniał już zamek oraz kościół.
* 1425 r. – Ćmielów sprzedany Janowi z Podlodowa
* koniec XV w. – Ćmielów własnością rodu Szydłowieckich
* 19 maja 1505 r. – Ćmielów uzyskał prawa miejskie, Miasto przechodziło z rąk do rąk rodów panujących na Ziemi Świętokrzyskiej
* 12 kwietnia 1657 r. – spotkanie wojsk Karola X Gustawa oraz Jerzego II Rakoczego. Ćmielów zostaje doszczętnie zniszczony przez Szwedów. Około 50 lat później, w 1702 roku, Szwedzi znowu niszczą Ćmielów.
* 1809 r. – Jacek Małachowski otwiera fabrykę fajansu i procelany
* 1870 r. – ukazem cara Ćmielów traci prawa miejskie
* 1905 r. – Ćmielów częścią Republiki Ostrowieckiej
* 1915 r. – powstaje linia kolejowa z Ostrowca Świętokrzyskiego do Sandomierza
* 1942 r. – powstało getto dla 2000 Żydów
* 1962 r. – Ćmielów odzyskał prawa miejskie
CO WARTO ZOBACZYĆ ?
* Przede wszystkim, FABRYKĘ I ŻYWE MUZEUM PORCELANY.
* Ruiny zamku magnackiego
WSPOMNIENIA DOTYCZĄCE ĆMIELOWA:
* W Ćmielowie znajduje się najstarsza fabryka porcelany. Jest to najbardziej prestiżowa porcelana w Polsce (ciekaw jestem, co na to Lord Kruszwil). Ceny za sztućce dochodzą nawet do kilkutysięcy złotych. Nie można robić zdjęć w środku muzeum – muzeum boi się, że ich technologia wpadnie w niepowołane ręce. Bilety trochę kosztują, ale można otrzymać kubek na pamiatkę.
* Z Ćmielowa można pociągiem jechać do Sandomierza i Ostrowca Świętokrzyskiego. Mieszkańcy burzą się, iż jest tak mało połączeń do tych miast.
BIBLIOGRAFIA
- pl.wikipedia.org