CIECHANÓW

2 sierpnia 2017 r.

W Ciechanowie byłem wielokrotnie w swym życiu m.in. na wycieczce na basenie, do Opinogóry i Zamku Książąt Mazowieckich. Do roku 1998 moje Działdowo należało właśnie do województwa ciechanowskiego, mieszkańcy byłego województwa spoza  Ciechanowa o tym „tworze administracyjnym” mają różne opinie.

2 sierpnia 2017 roku, zaledwie jeden dzień po przyjeździe z Małopolski do domu wyruszyłem z ojcem do Ciechanowa oraz Przasnysza. Akurat tak się złożyło, że mama chciała coś załatwić w Mławie, a z tatą pojechaliśmy na zwiedzanie. Najpierw dotarliśmy na dworzec, gdzie mogłem śledzić pociągi do Warszawy, zarówno EIP, jak i KM-ki. Po chwili pojechaliśmy do głównej części Ciechanowa, czyli na rynek. Tam odstawiliśmy samochód i poszliśmy zobaczyć zamek. Obejrzeliśmy tylko dziedziniec zamkowy.  Parę chwil po obejrzeniu zamku udaliśmy się do Przasnysza.

HISTORIA: Osada ta mogła istnieć nawet w okresie około VII-X w. Pierwsza pisana wzmianka o Ciechanowie pochodzi z 1065 r. z dokumentu mogileńskiego wydanego przez Bolesława Śmiałego. Ciechanów był wielokrotnie najeżdżany przez Pomorzan, Jaćwingów, Krzyżaków czy Prusów. Prawdopodobnie w 1400 roku Janusz I Stary ulokował miasto, w tym roku Ciechanów uzyskał prawa miejskie. Ciechanów był miastem, przez który wiódł szlak handlowy z odległymi miastami nie tylko Mazowsza. Zjeżdżali się rycerze na ciechanowski zamek, który powstał na przełomie XIV i XV wieku na mokradłach Łydyni. W 1526 roku włączono Ciechanów oraz okolice do Rzeczpospolitej. Podczas potopu szwedzkiego oraz licznych pożarów miasta Ciechanów utracił wiele na swojej świetności. W czasie II rozbioru Polski Ciechanów stal się stolicą województwa. Po III rozbiorze Polski ranga miasta spadła do prowincjonalnego miasta powiatu przasnyskiego przed okresem zaborów. Podczas natarcia wojsk Napoleona na Rosję miasto zostało rozgrabione i zniszczone. II połowa XIX wieku to okres rozwoju miasta. Powstaje browar, cukrownia, linia kolejowa do Warszawy. W 1907 roku w ciechanowskiej cukrowni pracował Marceli Nowotko, tam stworzył organizację socjalistyczną. W 1920 podczas wojny polsko-bolszewickiej doszło do bitwy nad Wkrą, gdzie wygrały wojska polskie. Między 3 a 4 września 1939 roku wojska III Rzeszy zajęły miasto. Stacjonowało tam Komando SS. Po II wojnie światowej w Ciechanowie powstał obóz NKWD. Od 1975 do 1998 roku istniało województwo ciechanowskie.

CO WARTO ZOBACZYĆ ?

  • Zamek Książąt Mazowieckich
  • Ratusz
  • Kościół farny w Ciechanowie
  • Opinogóra Górna- Pałac Krasińskich w Opinogórze
  • Gołotczyzna – muzeum pozytywizmu

CZY WIESZ, ŻE…

  • Z Ciechanowa pochodzą: Dorota Rabczewska „Doda” – piosenkarka, Kuba Grabowski „Quebonafide” – raper, Ignacy Mościcki – prezydent Rzeczpospolitej Polski w latach 1926 – 1939.
  • Mieszkańcy Ciechanowa nie przepadają za mieszkańcami Mławy. W latach 70-tych XX wieku oba miasta pretendowały do miana stolicy województwa i o miano przypadło Ciechanowowi.
  • Regionalny browar Ciechan jest znany w całej Polsce. W Działdowie jeszcze przed wprowadzeniem „Kadyka” piło się ciechana, szczególnie miodowego w letnie dni.
  • Ciechanów słynnie też z fabryki mięsa Cedrob.

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *