CHEŁMNO

26 sierpnia 2017 r.

Prosto spod zamku w Świeciu poszedłem w kierunku Chełmna. Najpierw dotarłem do punktu trasy, czyli do skrzyżowania, gdzie skręciłem na Chełmno. Szedłem wzdłuż drogi krajowej, przekroczyłem most na Wiśle. Bałem się, czy ktoś mógłby wyrzucić śmieci przez okno, kiedy szedłem tą drogą, ale nic takiego się nie stało. Do Chełmna przyszedłem od strony ulicy Nad Groblą, potem w lewo na Kamionkę i tak dotarłem na rynek. Tego dnia było bardzo spokojnie, zobaczyłem ratusz oraz duży plac wokół niego, spacerowałem obok murów miejskich. Tego dnia (26 sierpnia 2017 roku) trudno było wyjechać z Chełmna autobusem. Przekonałem się, będąc na przystanku PKS. Szukałem okrężnej drogi do Gdańska. Nie pozostało mi nic innego, jak pojechać najpierw do Torunia. W autobusie do Torunia uciąłem sobie drzemkę. Kiedy wsiadałem do autobusu do Gdańska, przed autobusem było mnóstwo pasażerów. Nie miałem biletu wcześniej wykupionego, musiałem poczekać aż wszyscy wsiądą. Zostało wtedy kilka miejsc wolnych. Jako ostatni zdążyłem wsiąść do autobusu i po 2-3 godzinach dotarłem do Gdańska.

HISTORIA:  Pierwotnie gród znajdował się początkowo we wsi Kałdus. W 1288 roku Chełmno wybrano na stolicę ziemi chełmińskiej. 28 grudnia 1282 roku Chełmno, tak samo jak Toruń uzyskały prawa miejskie. W 1251 roku odnowiono prawa po pożarze miasta. W 1466 roku na mocy II pokoju toruńskiego włączono ziemię chełmińska do Rzeczpospolitej. Od 1473 roku działa w Chełmnie tzw. Akademia Chełmińska, współpracująca z Akademią Krakowską. W 1772 roku włączono Chełmno do Prus. W latach 1806-1815 miasto należało do Księstwa Warszawskiego, potem do Prus. Dopiero w 1920 roku Chełmno powróciło do Polski. 5 września 1939 roku Niemcy zajęli Chełmno bez walki. Zamordowano w ciągu całej II wojny światowej całą ludność żydowską zamieszkującą Chełmno. 28 stycznia 1945 roku miasto zdobyła 70 Armia 2 Frontu Ukraińskiego.

CO WARTO ZOBACZYĆ ?

  • Ratusz wraz z rynkiem,
  •  Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny,
  • Mury miejskie,
  • Brama Grudziądzka,
  • Podominikański kościół św. ap. Piotra i Pawła.

CZY WIESZ, ŻE…

  • Mówi się, że Chełmno to miasto zakochanych lub „polskie Carcassone”.
  • W Chełmnie urodzili się: Ewa Pobłocka – laureatka V nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina,  generał Heinz Guderian, Grzegorz Mielcarski – piłkarz
  • Niedaleko Chełmna znajduje się miejscowość Raciniewo, gdzie Paweł Jumper wykonał swój skok.

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *