8 października 2017 r.
8 października 2017 roku pojechałem z rana pociągiem REGIO do Bydgoszczy. Przed samym wyjazdem byłem jeszcze na urodzinach kolegi i na imprezie w Sopocie. Na peronie stacji Gdańsk Oliwa widziałem kilku kibiców reprezentacji Polski, którzy jechali na mecz. Jeden z kibiców zaczepił mnie i mówił, że tego dnia Polacy dadzą sobie radę z Czarnogórą i awansują do Mistrzostw Świata w Rosji. Ja na to, żebyśmy tego nie skopali. Po 2 godzinach byłem już w Bydgoszczy. Zawsze dworzec główny w Bydgoszczy kojarzy mi się z maszyną do szycia. Bydgoszcz także kojarzy mi się z tramwajami i kiedy przyjeżdżam przez przystanek Opera/Focha zawsze po komunikacie leci fragment uwertury Wilhelma Tella Rossiniego. Tego dnia byłem krótko w Bydgoszczy – bardziej nastawiałem się na zwiedzanie okolic Bydgoszczy. Zazwyczaj w tym mieście mam przesiadkę na pociągi w kierunku Poznania i Łodzi. W pełni bydgoskie śródmieście zobaczyłem w marcu 2019 roku, kiedy pojechałem z kumplem kupować samochód.
HISTORIA: Gród bydgoski istniał już w 1038 roku. Pierwsza wzmianka o kasztelanie Bydgoszczy pochodzi z 1238 roku. W latach 1330 – 1337 Bydgoszcz była okupowana przez Krzyżaków. Powstał także zamek, który Szwedzi zniszczyli w 1656 roku, a rozebrano w 1895 roku. W 1409 roku zamek zdobyli Krzyżacy. Władysław Jagiełło i jego armia odbiły rok później warownię. W kwietniu 1457 roku Kazimierz Jagiellończyk dokonał wykupu z rąk zaciężnych krzyżackich m.in. twierdzy w Malborku. Potop szwedzki przyniósł Bydgoszczy duże zniszczenia. 6 listopada 1657 roku na Starym Rynku król Jan Kazimierz i elektor Prus Książęcych Fryderyk Wilhelm Hohenzollern podpisali i zaprzysiężyli traktaty welawsko-bydgoskie, które stały się podstawą dla uniezależnienia od Polski Prus Książęcych. Zniszczenia Bydgoszczy także były podczas III wojny północnej. W 1772 roku Bydgoszcz włączono do Prus. W dniu 2 października 1794 roku, podczas insurekcji kościuszkowskiej, rozegrała się bitwa o Bydgoszcz, którą stoczyło wojsko polskie pod dowództwem gen. Henryka Dąbrowskiego. W latach 1807–1815 miasto należało do Księstwa Warszawskiego, a potem do Wielkiego Księstwa Poznańskiego. 20 stycznia 1920 roku Bydgoszcz włączono do Polski na mocy traktatu wersalskiego. 3 września 1939 roku doszło do walk jednostek polskich z niemieckimi dywersantami. W latach 1939 – 1945 Niemcy okupowali Bydgoszcz. 22 stycznia 1945 roku radziecki 9 Korpus Pancerny Gwardii wkroczył do miasta.
CO WARTO ZOBACZYĆ ?
- Biały Spichrz
- Spichrze nad Brdą
- Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy
- Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
- Ratusz
- Budynek Poczty Polskiej
- Kanał Bydgoski
- Pomnik Łuczniczki
CZY WIESZ, ŻE…
- Mistrz Twardowski pojawia się codziennie w oknie z jednej kamienic na Starym Rynku. Według legendy, Mistrz odwiedził miasto na kogucie.
- Jest wiele legend o Bydgoszczy np. Legenda o powstaniu Bydgoszczy „Dwaj bracia Byd i Gost”, „Legenda o herbie”, „Legenda o bydgoskiej Łysej Górze” czy „Legenda o bydgoskim diabełku Węgliszku”.
- W Bydgoszczy urodzili się: Jan Krzysztof Bielecki – były premier Polski, Zbigniew Boniek – piłkarz, Roma Gąsiorowska – aktorka, Tomasz Gollob – żużlowiec, Jan Kulczyk – przedsiębiorca, Yach Paszkiewicz – kompozytor, Leonard Pietraszak – aktor, Radosław Sikorski – polityk, Grażyna Szapołowska – aktorka, Jacek Góralski – piłkarz.
BIBLIOGRAFIA
- pl.wikipedia.org