BRANIEWO

Nie minęło  10 minut i z Fromborka dotarliśmy do Braniewa. Wyprawę zaczęliśmy od dworca PKP, gdzie w przejściu podziemnym była powódź i miałem przemoczone buty. Następnie ruszylśmy zobaczyć wieżę bramną dawnego Zamku Biskupiego z XIII w. Przy okazji zobaczyliśmy fragmentu meczu, w którym grała Zatoka Braniewo. Zaczynało zmierzchać, poszliśmy coś zjeść. Wstąpiliśmy do knajpy na obiad i piwo. W jednym lokalu dobrze spędzali czas Polacy i Rosjanie. Bardzo rodzinna atmosfera. Rosjan było dużo ze względu na ruch przygraniczny. Po obiedzie chcieliśmy pójść w kierunku granicy, ale szybko zrezygnowaliśmy z pomysłu. Około godziny 18 wróciliśmy do Gdańska, jadąc najpierw autobusem do Elbląga, a potem pociągiem TLK do Gdańska.

HISTORIA:  Na początku XIII wieku wybrzeża Zalewu Wiślanego zamieszkane były przez staropruskie plemię Warmów. Pierwsza osada przyzamkowa powstała około 1240 roku i już w 1242 roku została najechana i zniszczona przez Prusów. Po pokonaniu Prusów i zawarciu układu pokojowego Krzyżacy przystąpili około 1250 roku do odbudowy zamku i miasta. W roku 1254 biskup warmiński Anzelm nadał osadzie prawa miejskie na prawie lubeckim. Miastu nadano nazwę Brunsberg na cześć Brunona ze Schauenburku, biskupa Ołomuńca na Morawach, który towarzyszył wówczas królowi czeskiemu Przemysłowi Ottokarowi II w krucjacie do Prus. W 1261 roku gród uległ całkowitemu zniszczeniu w wyniku II powstania pruskiego. Po roku 1273 roku został wzniesiony murowany zamek biskupi. Braniewo jest najstarszym miastem na Warmii. Od 1358 roku było członkiem Hanzy. W bitwie pod Grunwaldem miasto Braniewo wystawiło własną chorągiew.

W 1454 roku podczas wojny trzynastoletniej Braniewo poparło działania antykrzyżackiego Związku Pruskiego, a mieszczanie częściowo zburzyli zamek biskupi. Od połowy XVI wieku Braniewo stało się jednym z głównych ośrodków kontrreformacji w Polsce.  W 1624 roku ludność miasta została zdziesiątkowana przez epidemię dżumy, w latach 1626–1635 ma miejsce okupacja szwedzka, która wyniszczyła miasto gospodarczo i była okresem grabieży dokonywanych przez okupanta. W 1657 roku do Braniewa wkroczyły wojska elektorskie, które zajęły miasto tytułem zabezpieczenia pożyczki zaciągniętej przez Polskę na prowadzenie wojny ze Szwedami, opuściły miasto w 1663 roku. W 1703 roku rozpoczęła się druga, sześcioletnia okupacja szwedzka. W 1772 roku Braniewo włączono do Prus. W 1945 roku Braniewo włączono do Polski.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

  • Bazylika św. Katarzyny
  • Wieża bramna dawnego Zamku Biskupiego
  • Rynek

CZY WIESZ, ŻE…

  • Braniewo ma „kosę” z Bartoszycami.
  • W Braniewie urodzili się piłkarze: Bartosz Białkowski oraz Tomasz Lisowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *