10 sierpnia 2019 roku
10 sierpnia 2019 roku po zwiedzeniu Sieradza, Zduńskiej Woli oraz okolic dotarłem do Błaszek. Wtedy zwiedziłem tylko samą stację PKP oraz okolicę. Na dworcu PKP spotkałem Ukraińca, których zapytał mnie, jak się dostać do Sieradza. Podczas mojego pobytu na stacji odbywały się praca remontowe na stacji PKP. Po godzinnym pobycie pojechałem dalej do Pabianic.
Po raz drugi w Błaszkach pojawiłem się 26 lutego 2022 roku. To była moja pierwsza samodzielna wyprawa samochodem do Kalisza i okolic. Do Błaszek dotarłem z samego rana i zwiedziłem całe centrum miasta. Po krótkim pobycie w Błaszkach pojechałem dalej do Grabowa nad Prosną.
HISTORIA: Najstarszy dokument opisujący Błaszki pochodzi z 1437 roku i dotyczy przyznania beneficjum błaszkowskiego przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Wincentego Kota plebanowi Potworowskiemu. Pierwsza wzmianka z 1386 roku dotyczy plebana z Blascowicz i świadczy o istnieniu tutaj parafii. Formalnym usankcjonowaniem Błaszek jako miejscowości o charakterze targowym było nadanie przez króla Jana Kazimierza 1 marca 1652 przywileju na targi niedzielne. W 1729 roku Błaszki zwane są po raz pierwszy miastem, stanowiły wówczas własność Lipskich h. Grabie i szczyciły się rozwojem rzemiosła, głównie sukiennictwa i garbarstwa. Przed II wojną światową Błaszki liczyły 5700 mieszkańców, z czego prawie 50% stanowili Żydzi, wymordowani później przez Niemców. Podczas II wojny światowej administracja niemiecka zmieniła nazwę miasta na Schwarzau. Miasto zostało zajęte 21 stycznia 1945 roku przez żołnierzy radzieckich 33 Armii.
CO WARTO ZOBACZYĆ?
- Kościół św. Anny
- Łaźnia miejska
- Dworzec PKP
BIBLIOGRAFIA
- pl.wikipedia.org