BISKUPIEC

 

 

14 września 2017 r., 11 maja 2024 r.

2 dni po wyprawie do Grudziądza zorganizowałem kolejną wycieczkę, tym razem na Warmię, czyli do Olsztyna i okolic. Wyprawę zacząłem od Biskupca, gdzie najpierw sfotografowałem opuszczony dworzec. Jeszcze do niedawna kursowały tam pociągi do Ełku przez Mrągowo i Orzysz, teraz kursują tu wyłącznie autobusy. Z dworca PKP/PKS poszedłem w kierunku rynku, tam spotkałem starsze małżeństwo mieszkające w Düsseldorfie. Do Biskupca przyjechali prosto po przylocie do Gdańska. Poprosili mnie,  żebym zrobił im zdjęcie. Potem oprowadzałem państwa po mieście, mówiąc „łamanym” językiem niemieckim lub angielsku, chociaż pani mówiła trochę po polsku, bo jak mówiła „urodziła się na tych terenach”. Cały czas spędziłem w Biskupcu bardziej jako przewodnik. Po pożegnaniu państwa wsiadłem do autobusu w kierunku Barczewa.

HISTORIA: Miasto stanowiło strażnicę biskupów warmińskich, a zamek powstał w 1374 roku. pierwotnie był budowlą drewniano-ziemną, a później murowaną. Pierwsza wzmianka w zachowanych dokumentach o zamku w Biskupcu pochodzi z 1389. Zamek w Biskupcu uległ całkowitemu zniszczeniu w czasie wojny trzynastoletniej. Prawa miejskie dla Biskupca nadał biskup Henryk Sorbom 17 października 1395. Miasto nawiedzały często klęski – pożary i zniszczenia wojenne, w 1414 r. miasto znacznie zniszczono podczas przemarszu wojsk polsko-litewskich. W latach 1455–1463 zniszczeniu uległ zamek i wiele budynków mieszkalnych, a w 1659 r. miasto spalili Brandenburczycy W 1454 Biskupiec dołączył do Związku Pruskiego, na prośbę którego król Kazimierz IV Jagiellończyk ogłosił wcielenie regionu wraz z miastem do Korony Polskiej. Przynależność miasta i Warmii do Polski potwierdzono w 1466 w pokoju toruńskim kończącym wojnę trzynastoletnią. W wyniku I rozbioru Polski w 1772 miasto zagarnęły Prusy. Na początku XVIII wieku panowała w Biskupcu epidemia dżumy.  W roku 1807, a następnie w 1812 w mieście stacjonowały wojska francuskie zmierzające w stronę Moskwy.  Pod koniec XIX w. Biskupiec uzyskał połączenie kolejowe z Czerwonką, Mrągowem i Szczytnem. Podczas plebiscytu na Warmii i Mazurach w 1920 roku zdecydowano, że Biskupiec zostanie w Prusach Wschodnich. W 1945 roku miasto ponownie znalazło się w granicach Polski.

CO WARTO ZOBACZYĆ ?

  • Rynek
  • Kościół pw. św. Jana Chrzciciela
  • Dawny ratusz

CZY WIESZ, ŻE…

  • W Biskupcu urodził się Hans Woellke, zdobył złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku podczas konkursu pchnięciu kulą.

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *