BIAŁYSTOK

 

18 kwietnia 2018 r.

18 kwietnia 2018 roku wraz z rodzicami dotarliśmy do Białegostoku i zaraz po dotarciu do miasta wstąpiliśmy do Opery Białostockiej. Tego dnia trwały Targi Książki, a tam udało mi się kupić pierwszą część Harrey’ego Pottera w wersji angielskiej. Natomiast udało mi się także spotkać pana Grzegorza Kasdepke, który podpisał mi tę książkę. Na pamiątkę także kupiłem zakładkę z Muzeum Papiernictwa w Supraślu. Parę godzin później pojechaliśmy do Parku Poniatowskiego. Tam zrobiliśmy sobie spacer wokół alei parkowych. Zbliżała się godzina 15, zatem dotarliśmy do Rynku Kościuszki, a obiad był w barze mlecznym. Po chwili zdecydowaliśmy się pojechać dalej, tym razem do Supraślu.

HISTORIA

Osada Białystok powstała między 1440 a 1444 rokiem, gdy na miejsce obecnego Rynku Kościuszki przybyli osadnicy z ziemi kolneńskiej, a do dzisiejszych Dojlid – z powiatu lidzkiego. Między 1444 a 1447 rokiem Białystok od Michała Zygmuntowicza otrzymuje Jakub Raczko Tabutowicz. W latach 1617–1626 z fundacji marszałka Piotra Wiesiołowskiego zbudowano zachowany do dziś stary kościół farny. Z 1727 roku pochodzi pierwsza wzmianka o białostockiej cerkwi, która znajdowała się w miejscu obecnego soboru św. Mikołaja. W 1745 roku Białystok był miastem prywatnym, położonym w ziemi bielskiej województwa podlaskiego, posiadającym prawo magdeburskie. W 1769 roku w pobliżu miasta konfederaci barscy stoczyli z armią carską przegraną bitwę pod Olmontami. W latach 1807–1915 Białystok znajdował się w granicach Imperium Rosyjskiego. Po powstaniu listopadowym w pobliżu miasta ustalono granicę celną między Kongresówką a Rosją, co wywołało gwałtowną falę migracji ekonomicznej łódzkich fabrykantów. Przyczyniło się to do dynamicznego rozwoju prowincjonalnego wówczas miasteczka. W tym okresie rozrastający się Białystok zyskał miano Manchesteru Północy. W 1862 roku przez Białystok przeprowadzono Kolej Warszawsko-Petersburską, która także przyczyniła się do rozwoju gospodarczego miasta.Na początku XX wieku Białystok był centrum polskiego ruchu anarchistycznego. W dniach 14–16 czerwca 1906 roku w Białymstoku doszło do pogromu ludności żydowskiej, podczas którego zamordowano 88 osób. W latach 1915–1919 miasto znajdowało się pod okupacją niemiecką. W 1920 roku Wojsko Polskie stoczyło zwycięską bitwę białostocką z Armią Czerwoną, uwalniając miasto spod bolszewickiej okupacji. W październiku 1939 roku Białystok przyłączono do Białoruskiej SRR i nadano mu status stolicy obwodu białostockiego. Od września 1939 roku do wybuchu wojny radziecko-niemieckiej Białystok był jednym z dwóch głównych (obok Lwowa) ośrodków działania polskich komunistów, którzy po 1945 roku objęli władzę w Polsce. W czerwcu 1941 roku do Białegostoku wkroczyły wojska niemieckie. Pod koniec lipca 1941 roku w mieście utworzono getto, w którym w 1943 roku wybuchło powstanie. AK odmówiło pomocy żydowskiemu ruchowi oporu w getcie ze względu na obecność w nim komunistów. Ostatecznie białostoccy Żydzi zginęli w obozach zagłady w Treblince i na Majdanku. Po zajęciu miasta, w dawnych koszarach 10 Pułku Ułanów Litewskich hitlerowcy utworzyli obóz dla jeńców radzieckich. Pierwotnie przetrzymywano tam ok. 10–12 tys. jeńców, którzy na skutek ekstremalnych warunków bytowych, głodu i chorób masowo ginęli. Obóz zlikwidowano jesienią 1943 roku. W lipcu 1944 miały miejsce ciężkie walki o wyzwolenie Białegostoku spod okupacji hitlerowskiej, w wyniku których miasto poważnie ucierpiało. Po II wojnie światowej odbudowane miasto na zawsze utraciło swój poprzedni charakter, będący dziedzictwem parowiekowej jego historii.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

  • Pałac Branickich
  • Stary Kościół Farny
  • Ratusz
  • Rynek Kościuszki
  • Cerkiew św. Marii Magdaleny
  • Dworzec kolejowy

CZY WIESZ, ŻE…

  • W Białymstoku urodzili się:  Jacek Chańko, Marek Citko, Tomasz Frankowski, Szymon Hołownia, Bartosz Jurkowski, Grzegorz Kasdepke, Wojciech Kowalewski, Edward Linde-Lubaszenko, Izabella Scorupco, Radosław Sobolewski, Adam Woronowicz
  • 9 marca 1989 roku, około godziny 3:00 w Białymstoku pociąg przewożący chlor z ZSRR do NRD, w wyniku pęknięcia szyny, wykoleił się w okolicach ulicy Poleskiej. Link do tego wypadku: https://www.youtube.com/watch?v=MtZHfl-iVpI&t=412s
  • W Białymstoku na ul. Szkolnej 17 dzieją się patostreamy w wykonaniu majora Suchodolskiego oraz Krzysztofa Kononowicza.
  • W Białystoku jest klub Jagiellonia, który jest zdobywcą Pucharu Polski i Superpucharu Polski. Drużyna ta zdobyła srebrny i brązowy medalista mistrzostw Polski, a także jest 4-krotnym mistrzem Polski juniorów starszych oraz mistrzem Polski juniorów młodszych.

BIBLIOGRAFIA

https://pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *