BIAŁOGARD

6 stycznia 2018 r., 30 maja 2021 r.

Po zwiedzeniu Koszalina i Mielna wsiadłem do pociągu TLK i pojechałem do pobliskiego Białogardu. Podróż trwała około 20 minut. 6 stycznia 2018 roku w Białogardzie spotykałem wiele rodzin spacerujących po parku i po centrum miasta. Po dwóch godzinach zwiedzania Białogardu udałem się w dalszą podróż po Świdwinie.

HISTORIA: Pierwsze wzmianki historyczne o Białogardzie były u Galla Anonima – miasto królewskie i znakomite, zwane Białym (łac. Urbus regia et egregia. Alba nomine). Bolesław III Krzywousty dwukrotnie zdobył gród w 1102 i w 1107 roku. W 1289 roku Białogardem władał książę Przybysław, a w dokumencie zapisano, że Białogard położony jest w Kaszubii (in Cassubia). 2 sierpnia 1299 roku książę Bogusław IV nadał istniejącej już osadzie przywilej lokacyjny według zasad regulowanych przez prawo lubeckie. W roku 1315 książę Warcisław IV przeniósł z Anklam do Białogardu rezydencję książęcą. Od roku 1386 Białogard należał do Związku Hanzeatyckiego. W wieku XV i XVI Białogard dzielił zmienne losy Pomorza Zachodniego, związane z rywalizacją książąt pomorskich z Brandenburgią. W 1469 roku miał miejsce zatarg między Białogardem a Świdwinem, który przeszedł do historii jako tzw. wojna o krowę. Upadek znaczenia miasta związany był z okresem wojny trzydziestoletniej. Od 1648 roku Białogard wchodził w skład Brandenburgii, a od 1714 roku Białogard był miastem garnizonowym. W połowie XIX wieku Białogard otrzymał też połączenie kolejowe ze Szczecinem, Koszalinem i Kołobrzegiem oraz Szczecinkiem. W 1911 roku uruchomiono dwie linie kolei wąskotorowej: Białogard-Bobolice oraz Białogard-Rarwino (Białogardzka Kolej Dojazdowa). W 1939 roku stacjonowały tu pułki zmechanizowane 32 dywizji, której sztab zlokalizowany był w Koszalinie. W okresie II wojny światowej na terenie miasta i w jego okolicach zlokalizowano kilka obozów dla robotników przymusowych i jeńców wojennych. Białogard został zdobyty w dniu 5 marca 1945 roku przez oddziały radzieckie 19 Armii, 1 Armii Pancernej, 2 Samodzielnego Korpusu Kawalerii Gwardii oraz 1 Armii Wojska Polskiego. W latach 70. XX wieku Białogard był znaczącym ośrodkiem przemysłu elektronicznego (filia Warszawskich Zakładów Radiowych „RAWAR”, przekształcona następnie w nowy zakład „Unitra-Eltra”); firma pod nazwą „Unicon” funkcjonuje do dziś, choć w znacznie ograniczonym zakresie. W okolicy Białogardu, niedaleko wsi Podborsko znajdowała się jednostka wojskowa Armii Radzieckiej na terenie której przechowywana była broń nuklearna.

CO WARTO ZOBACZYĆ?
• Stare miasto
• Kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia NMP
• kościół filialny pod wezwaniem św. Jerzego
• Ratusz
• Brama Wysoka


CZY WIESZ, ŻE…
• W Białogardzie urodzili się: Aleksander Kwaśniewski – były prezydent Polski, Jacek Kosmalski – piłkarz, a swoje dzieciństwo spędził w tym mieście Czesław Niemen.

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *