20 czerwca 2019 roku
Po raz pierwszy w okolicach Augustowa oraz w samym Augustowie byłem w 2008 roku, kiedy byłem na koloniach w Serwach przez 2 tygodnie. Drugi raz w życiu w Augustowie byłem w 2019 roku bardzo krótko, 20 czerwca 2019 roku miałem przesiadkę, kiedy jechałem pociągiem z Białegostoku do Suwałk. Do samego Augustowa jechał pociąg osobowy, a do Suwałk już tylko jechał z Augustowa tylko autobus komunikacji zastępczej. Po raz trzeci w 2023 roku udało mi się zwiedzić już centrum miasta.
HISTORIA: Do końca XIII wieku tereny dzisiejszego Augustowa należały do ziem zamieszkiwanych przez plemię Jaćwingów, pokonanych ostatecznie w 1283 roku przez zakon krzyżacki. Pod koniec XIV wieku nad rzeką Nettą istniał niewielki zamek krzyżacki Metenburg, doszczętnie zniszczony przez wielkiego księcia Witolda w 1392 roku. Według legendy Augustów zawdzięcza swoje powstanie pierwszej schadzce Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny, dla upamiętnienia której król założył w jej miejscu miasto. W 1526 roku powstała tu karczma wystawiona przez Jana Radziwiłła na skrzyżowaniu szlaków handlowych z Litwy i Białorusi do Prus, Warszawy i Krakowa. Augustów prawa miejskie magdeburskie otrzymał dopiero 17 maja 1557 roku od króla Zygmunta Augusta . Do roku 1569 Augustów należał terytorialne do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Podczas potopu szwedzkiego miasto spalili zbuntowani Tatarzy z wojsk Jana Kazimierza, którzy byli niezadowoleni z podziału łupów z bitwy pod Prostkami w 1656 roku. W czasie trzeciej wojny północnej w Augustowie stacjonowały w różnym czasie wojska polskie, szwedzkie, rosyjskie, saskie i brandenburskie. Wojska, oprócz zniszczeń, przyniosły zarazę w 1710 roku, która zdziesiątkowała miejscową ludność. W 1795 roku miasto zajęli Prusacy, a w latach 1807 i 1812 wojska napoleońskie. Po Kongresie wiedeńskim w roku 1815 Augustów znalazł się w granicach Królestwa Polskiego. Rozwój Augustowa został przerwany przez wybuch powstania listopadowego. W okolicach Augustowa toczyły się walki, zaś miasto przechodziło z rąk do rąk. Kanał Augustowski ukończono w 1839 roku. W roku 1899, w związku z budową koszar carskich, Augustów uzyskał połączenia kolejowe. Zniszczenia przyniosły miastu I i II wojna światowa. W końcu września 1939 okupacyjne władze sowieckie zniszczyły pomnik Piłsudskiego. 22 czerwca 1941 roku, po bitwie pod Augustowem, miasto zostało zajęte przez Niemców. Okupację niemiecką Augustowa zakończyło 24 października 1944 roku zajęcie miejscowości przez wojska 50 Armii i 3 Gwardyjskiego Korpusu Kawalerii 2 Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej. Od połowy lat dwudziestych XX wieku Augustów stał się popularnym letniskiem. Od 1993 roku miasto posiada status uzdrowiska.
CO WARTO ZOBACZYĆ?
- Kanał Augustowski
- Ratusz
- Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa
- Stara Poczta
- Kościół w Studzienicznej
- Jezioro Studzieniczne
CZY WIESZ, ŻE…
- W Augustowie znajduje się Restauracja Albatros uwieczniona przez Janusza Laskowskiego w piosence „Siedem dziewcząt z Albatrosa”.
- O Augustowie śpiewa również Maria Koterbska w piosence „Augustowskie noce”
BIBLIOGRAFIA
- wikipedia.org