WSCHOWA

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie DSC_8088-576x1024.jpg

19 października 2019 r.

19 października 2019 roku udałem się na „Trójstyk” trzech województw: wielkopolskiego, lubuskiego i dolnośląskiego. W planach miałem odwiedzić Leszno – w województwie wielkopolskim, Głogów w województwie dolnośląskim oraz Szlichtyngową i Wschową w województwie lubuskim. Głogowa nie odwiedziłem ze względu na opóźnienie pociągu w Poznaniu – w zamian za to pojechałem do Góry  w województwie dolnośląskim.

Ostatnim punktem mojej wyprawy była Wschowa, miasto położone 20 kilometrów na zachód od Leszna. Pierwszym punktem mojego zwiedzania był budynek stacji, tego dnia jechał pociąg specjalny relacji Leszno – Zielona Góra, ale nie zdążyłem zobaczyć przejazdu. Udało mi się zobaczyć zza stadionu fragment meczu – derby powiatu wschowskiego w rozgrywkach A-Klasy Pogoni Wschowa z Orłem Szlichtyngowa (Pogoń wygrała 2:0, Brawo Pogoń !!!). Po 10 minutach dotarłem na stację.  Jak na nieczynny dworzec wyglądało tu całkiem przyzwoicie (oprócz wnętrza budynku), przygotowane już były tablice z nazwą stacji oraz tablice na rozkład jazdy. W grudniu 2019 roku przywrócili tu regularne kursy pociągów po 8 latach zawieszenia regularnych kursów.

Następnie udałem się na rynek. Im bliżej rynku, tym bardziej podobały mi się budowle we Wschowie. Chciałem zrobić zdjęcie murów obronnych miasta, lecz w tym samym czasie odbywała się sesja zdjęciowa pary młodej i nie chciałem im przeszkadzać. Tak samo jak wschowskiej młodzieży siedzącej obok pomnika „W hołdzie bohaterom II wojny światowej” słuchających Cypisa z telefonu.

Widok dwóch kościołów na rynku zrobił na mnie niemałe wrażenie. W kościele ewangelickim znajduje się Rezydencja Jezuitów, ale Muzeum Ziemi Wschowskiej oraz Rezydencja były tego dnia nieczynne. Warto także odwiedzić rynek oraz Zamek Królewski.  Piękne są rynki miast w rejonie byłego województwa leszczyńskiego. We Wschowie można spotkać wielu turystów z Niemiec, szczególnie na rynku. Bardzo blisko ratusza znajduje się park, a zaraz za nim Zamek pełniący rolę Hotelu. Ten hotel wygląda luksusowo – niestety, nie ma części wystawowej wewnątrz niego.

20 minut później po spacerze wokół rynku udałem się na przystanek autobusowy przy Netto i pojechałem do Leszna. Tematem dnia wśród pasażerów był przejazd pociągu specjalnego relacji Leszno – Zielona Góra.  Według mieszkańców miasteczka kolej jest bardzo dla nich potrzebna, tym bardziej wschowianie nie mogą się doczekać powrotu regularnych kursów.

HISTORIA:  O miejscowości położonej na pograniczu Dolnego Śląska oraz Wielkopolski  wspomniano po raz pierwszy w 1136 roku w bulli papieża Innocentego II jako wieś arcybiskupów gnieźnieńskich. W 1273 roku Wschowa uzyskała prawa miejskie. W 1343 roku Kazimierz III Wielki przyłączył miasto do Polski, wcześniej należało do Książąt Śląskich. Podczas  wojny trzynastoletniej w 1458 roku Wschowa wystawiła 20 pieszych na odsiecz oblężonej polskiej załogi Zamku w Malborku. Wschowa znana była wtedy jako ośrodek sukiennictwa, w mieście istniała także mennica. W XVI i w XVII Wschowa była ośrodkiem luteranizmem. W XVII wieku Niccolo Bacaralli założył w Wschowie pierwszą manufakturę farbiarską w Polsce. 13 lutego 1705 roku doszło do bitwy pod Wschową między armią Szwecji a armią Rosji i Saksonii. W 1737 roku podpisano konkordat ze Stolicą Apostolską. W 1793 roku Wschowa została włączona do Prus podczas II rozbioru Polski. W latach 1807 – 1815 Wschowa należała do Księstwa Warszawskiego. Po I wojnie światowej Wschowa pozostała niemieckim miastem. 2 września 1939 roku zorganizowano polski wypad na Wschowę, Polacy ostrzelali miasto, lecz nie udało im się zdobyć miasto – wojsko musiało się cofnąć. W 1945 roku Wschowa została włączona do Polski.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

  • Zamek Królewski
  • Muzeum Ziemi Wschowskiej
  • Ratusz
  • Mury obronne
  • Kościół ewangelicki pw. Żłóbka Chrystusa
  • Kościół farny pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika
  • Pomnik byka Ilona

CZY WIESZ, ŻE…

  • We Wschowie urodził się Grzegorz Król – piłkarz.

pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *