GARWOLIN

1 czerwca 2019 roku

Około południa 1 czerwca 2019 roku dotarłem pociągiem KM do Garwolina. Dworzec znajduje się kilka kilometrów od miasta, zatem stwierdziłem, że nie zdążę zwiedzić centrum miasta. Podczas wędrówki znalazłem w rowie podkowę końską. Do dziś wisi u mnie ta podkowa na ścianie w moim gdańskim domu. Po krótkiej wędrówce wokół okolic Garwolina, wsiadłem do pociągu KM do Dęblina.

Garwolin zwiedziłem 11 listopada 2022 roku, zrobiłem sobie postój w McDonald’s, a potem dotarłem do centrum miasta, gdzie spędziłem chwilę na zwiedzaniu centrum miasta. Po zwiedzaniu pojechałem dalej przez Żelechów w kierunku Zamościa.

 

HISTORIA: Prawa miejskie Garwolin uzyskał 27 lipca 1423 roku. Od 1539 stolica powiatu w ziemi czerskiej, znaczny ośrodek rzemiosła i handlu. W czasie potopu szwedzkiego straty w ludności przekroczyły 90%, a w mieście pozostało 50 domów. W 1795 roku po trzecim rozbiorze miasto znalazło się w zaborze austriackim, w czasie wojen napoleońskich w Księstwie Warszawskim, po Kongresie Wiedeńskim w 1815 roku w zaborze rosyjskim na terenie Królestwa Kongresowego. Do rozwoju miasta przyczyniły się budowy traktu lubelskiego w 1835 roku i kolei nadwiślańskiej Warszawa – Lublin w 1877 roku. 22 marca 1863 roku powstańcy styczniowi usiłowali bez skutku zdobyć Garwolin broniony przez wojska rosyjskie. Podczas bitwy o Garwolin, w dniu 16 sierpnia 1920 roku wyróżnił się Stanisław Szaliński (późniejszy major i szef kontrwywiadu wojskowego w latach 1930–1939).  Podczas bitwy o Garwolin, w dniu 16 sierpnia 1920 roku wyróżnił się Stanisław Szaliński (późniejszy major i szef kontrwywiadu wojskowego w latach 1930–1939). We wrześniu 1939 roku Niemcy zniszczyli centralną część zabudowy, miały miejsce liczne aresztowania i deportacje do obozów zagłady i koncentracyjnych. Podczas II wojny światowej Garwolin znalazł się w granicach Generalnego Gubernatorstwa. Do końca 1942 roku na rozkaz Karla Freudenthala Gestapo oraz żandarmeria zamordowały na terenie miasta i powiatu 890 osób, a do obozów koncentracyjnych lub do pracy przymusowej wywieziono kolejnych 2100. W końcu lipca 1944 roku Garwolin był najsilniejszym punktem oporu Niemców na rzece Wildze. W dniu 27 lipca 1944 roku miasto zostało zajęte przez jednostki 8 korpusu 2 Armii Pancernej 1 Frontu Białoruskiego dowodzonego przez marsz. K. Rokossowskiego. Podczas II wojny światowej Garwolin uległ zniszczeniu niemal w 70%. 10 marca 1946 roku na szosie Warszawa – Lublin w rejonie Gończyc w pobliżu Garwolina Oddział AK Mariana Bernaciaka stoczył potyczkę z oddziałem Armii Czerwonej, w której zginęło kilku żołnierzy radzieckich, a pluton polski stracił 1 zabitego i 1 rannego.

 

CO WARTO ZOBACZYĆ?

  • Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej
  • Kolegiata pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego

 

CZY WIESZ, ŻE…

  • W Garwolinie urodziły się aktorki: Aleksandra Domańska oraz Anna Szarek.

 

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *