WAŁCZ

8 maja 2019 roku

Wałcz był ostatnim miastem, które zwiedziłem 8 maja 2019 roku. Przyjechałem do tego miasta autobusem z Człopy. Od razu poszedłem na dworzec, poczekałem aż wszyscy ludzie wsiądą do pociągu, a następnie zrobiłem sesję zdjęciową na stacji kolejowej. Potem, żeby się trochę ochłodzić, poszedłem się opalać nad jeziorem Raduń. Po krótkim pobycie nad jeziorem poszedłem do centrum miasta, a tam kupiłem kilka pocztówek. Do Gdańska wróciłem pociągiem przez Piłę, Chojnice oraz Tczew.

 

HISTORIA: Miejscowość pierwotnie związana była z Pomorzem i Wielkopolską. Wymieniona została po raz pierwszy w dokumencie zapisanym po łacinie z 1303 roku jako Welcz sive Arneszgrundt. W 1368 roku na mocy układu zawartego przez króla Polski Kazimierza Wielkiego i margrabiego Ottona V Leniwego ziemia wałecka została przyłączona do Polski i leżała w Wielkopolsce w Koronie Królestwa Polskiego, a miasto Wałcz stało się miastem królewskim. Następnie jako wiano jego córki Elżbiety ziemia wałecka darowana została księciu Bogusławowi V. W latach 1374-1377 jako spadek Wałcz przypadł księciu szczecińskiemu Kazimierzowi IV słupskiemu. 17 kwietnia 1378 roku miasto spłonęło doszczętnie. W 1409 roku po raz kolejny miasto spalili Krzyżacy, ocalał tylko zamek. W 1443 roku miasto leżało w powiecie poznańskim Korony Królestwa Polskiego. W 1450 roku król Polski Kazimierz Jagiellończyk zwolnił mieszczan wałeckich od płacenia ceł w Królestwie. W 1460 roku Krzyżacy ponownie spalili miasto, odbudowane składało się z dwóch samodzielnych części, w obu osiedlali się Żydzi i Szkoci, ale ludność polska mieszkała tylko na podzamczu. W 1554 roku dla ziemi wałeckiej z siedzibą w Wałczu został utworzony urząd grodzki, który przetrwał do rozbiorów. W okresie I Rzeczypospolitej, Wałcz należał do woj. poznańskiego i był siedzibą starostwa grodowego. W wyniku I rozbioru Polski w 1772 roku miasto zagarnięte przez Prusy, w 1773 roku zostało częścią nowo utworzonej prowincji Prusy Zachodnie. W 1881 roku połączono Wałcz linią kolejową z Piłą, w 1888 roku z Kaliszem Pomorskim, w 1898 roku z Wierzchowem, w roku 1904 z Człopą i w 1914 roku ze Złotowem.  12 lutego 1945 roku do miasta wkroczyła Armia Radziecka. Od 1945 roku Wałcz ponownie stał się polskim miastem.

 

CO WARTO ZOBACZYĆ?

  • Kościół św. Mikołaja
  • Kościół św. Antoniego
  • Ratusz
  • Kościół greckokatolicki Podwyższenia Krzyża Pańskiego
  • Dworzec kolejowy
  • Jezioro Raduń

CZY WIESZ, ŻE…

  • W Wałczu urodzili się: siatkarz Michal Kubiak oraz polski aktor i sportowiec Mateusz Murański.

 

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org
  • Link do fragmentu Magazynu Kryminalnego 997 do sprawy z Wałcza z 1992 roku: https://www.youtube.com/watch?v=MG9W-w27mkA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *