KOWARY

 

10 sierpnia 2016 roku, 11 marca 2019 roku, 9 sierpnia 2023 roku

Przeglądając ostatnio pamiątki z Dolnego Śląska, znalazłem plan miasta Kowary, który kiedyś wziąłem z punktu informacji turystycznej w sierpniu 2016 roku. Niestety nie zachowało się ani jedno zdjęcie z tego okresu. Mam za to kilka fotografii dworca zrobionych przeze mnie w marcu tego roku. Wtedy po zrobieniu zdjęć dworca szybko się ściemniło, w dodatku nieźle padał deszcz ze śniegiem. Jedynym schronieniem był sklep Netto, gdzie odczekałem 20 minut na autobus do Jeleniej Góry.

W 2016 roku z tego, co pamiętam pierwszym przystankiem wyprawy była fabryka dywanów, tam spędziliśmy czas na placu na szukaniu z rodzicami na mapie Parku Miniatur. W samym parku można ujrzeć zabytki Dolnego Śląska w miniaturze. Zamek Książ czy pałac w Mysłakowicach w miniaturze – coś pięknego. Pani przewodnik powiedziała, że symbolem parku jest pies spacerujący uliczkami miasta miniaturowego. Wyglądał jak wielkolud na tle małych budynków. Zdjęcie zrobiło podobno furorę, a ten pies stał się symbolem parku. W sklepie z pamiątkami było bardzo dużo krecików – przytulanek oraz rumcajsów i cypisków. Niedaleko z Kowar do granicy z Czechami. Na koniec przeszliśmy się główną ulicą Kowar, wstąpiliśmy do punktu informacji turystycznej. Tam pobrałem mapę i po kilku chwilach opuściliśmy miasteczko, następnym punktem po Kowarach była Jelenia Góra.

 

HISTORIA: Pierwsza wzmianka o Kowarach pochodzi z 1148 roku. Laurentius Angelus odkrył złoża rud żelaza w okolicach Kowar. W 1158 roku Bolesław Kędzierzawy nakazał budować kopalnie rud żelaza. 4 września 1513 roku Kowary stał się miastem, a prawa nadał Władysław Jagiellończyk. Wtedy miasto należało do Czech. To był najlepszy okres dla kopalni w Kowarach, jednak wojna trzydziestoletnia zahamowała rozwój miasta. Podczas wojen śląskich między Prusami a Austrią Kowary zostały przyłączone po III wojnie śląskiej do Prus. Pod koniec XVIII wieku zaczął się rozwijać w tym mieście przemysł włókienniczy. W XIX wieku wielki rozwój Kowary – działało wiele kopalni żelaza, rozwijał się przemysł włókienniczy w rejonie karkonoskim, a także powstała linia kolejowa łącząca Jelenią Górę z Kamienną Górą.  Przed II wojną światową zaczęto wydobywać w Kowarach rudy uranu. W 1945 roku Kowary włączono do Polski, a obecna nazwa Kowary została zatwierdzona 7 maja 1946 roku. W 1986 roku pojechał ostatni planowy pociąg na linii Jelenia Góra – Kamienna Góra.

CO WARTO ZOBACZYĆ ?

  • Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska
  • Rynek kowarski
  • (Niestety nie byłem) Sztolnie w Kowarach
  • Szpital Bukowiec
  • Kościół parafialny pw. Najświętszej Marii Panny
  • Stary dworzec PKP

CZY WIESZ, ŻE…

  • Kowary były słynne w PRL-u z produkcji dywanów. Obecnie firma już nie istnieje. Fabryka została zamknięta w 2009 roku.
  • W Kowarach urodził się Igor Kwiatkowski, założyciel kabaretu „Paranienormalni”, odtwórca Mariolki.

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *