GOLENIÓW

22 grudnia 2018 roku

Ostatnie miasto, które zwiedziłem w 2018 roku, był Goleniów. Przyjechałem tam prosto ze Szczecina. 22 grudnia 2018 roku zwiedziłem wyłącznie dworzec oraz okolice.
Rok później na początku jesieni przejechałem do Goleniowa prosto z Maszewa. Udało mi się zobaczyć centrum miasta oraz dostałem sporo ulotek i map związanych z regionem Goleniowa. Pani w centrum informacji turystycznej była bardzo miła. Zjadłem też obiad w centrum miasta, a zaraz po posiłku pojechałem pociągiem do Szczecina, a stamtąd dalej do Gdańska.

HISTORIA: Nazwa Golinog lub Goleniów została po raz pierwszy wymieniona w źródłach pisanych w roku 1220. Początki osady palowej nad rzeką Iną sięgają X wieku. Powstała ona w zakolu rzeki i dostarczała książętom szczecińskim miód, dziegieć, ryby, smołę. Nazwa Golinog mogła oznaczać golinę, czyli polanę, miejsce bezdrzewne. Rozwój osady nad Iną zaowocował lokacją miasta na prawie magdeburskim przez księcia Barnima I w roku 1268. W 1314 roku Goleniów uzyskał lubeckie prawa miejskie, a dalszy rozwój handlu spowodował przyłączenie miasta do Hanzy w roku 1368. W czasie wczesnej obecności w Hanzie Goleniów prowadził liczne konflikty ze Szczecinem, który dążył do zmonopolizowania żeglugi na Odrze. Z Goleniowem współpracował Stargard, którego statki bez przeszkód pokonywały Inę. Pierwszy większy spór między miastami został rozstrzygnięty na korzyść Goleniowa i Stargardu w 1397 roku. W 1386 roku miasto uzyskało przywilej bicia własnej monety zwanej białym groszem goleniowskim. Liczne konflikty ze Stargardem i Szczecinem nie przyniosły wielkich strat. Szczególnie zażarta była rywalizacja z dzisiejszą stolicą województwa. Spór został zażegnany dopiero w 1618 roku, kiedy oba miasta zawarły układ. W roku 1529 miasto nawiedził niszczycielski pożar. Ludność była jeszcze czterokrotnie w ciągu dwóch stuleci dziesiątkowana w pożarach oraz epidemiach. W XVII wieku swoje piętno odcisnęła wojna trzydziestoletnia. Pokój westfalski w 1648 roku przyznał miasto Szwecji, pod której władaniem znajdowało się do 1679, kiedy Szwedzi sprzedali Goleniów za 50 tys. talarów Brandenburgii. Cztery lata później ponownie wrócili tu Szwedzi, którzy wycofali się dopiero w 1720 na mocy traktatu sztokholmskiego, kończącego wojnę północną, a swoje panowanie rozpoczęły Prusy. W 1830 roku miasto zostało połączone ze Szczecinem drogą bitą, a w 1870 roku koleją. Kolejne połączenia kolejowe prowadziły do Gryfic w 1882 roku, Wolina i Świnoujścia w 1892 roku oraz Kołobrzegu i Maszewa. W okresie II wojny światowej więzienie w Goleniowie było miejscem kaźni i pracy wielu niemieckich więźniów politycznych, polskich jeńców wojennych i robotników przymusowych. 7 marca 1945 roku, po trzech dniach walk, miasto zostało zdobyte przez oddziały 2 armii pancernej i 3 armii uderzeniowej I Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej. W pierwszym okresie po zakończeniu wojny miasto nosiło zaczerpniętą z przedwojennych map nazwę Gołonóg, używano także nazwy Golanowo. Obecną nazwę wprowadzono rozporządzeniem ministrów Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 7 maja 1946 roku.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

• Kościół św. Katarzyny
• Brama Wolińska
• Kościół św. Jerzego
• Mury obronne
• Ruiny kaplicy św. Jerzego

CZY WIESZ, ŻE…

• W Goleniowie urodzili się m.in.: Natalia Piekarczyk – siatkarka, Marek Leśniak – piłkarz, Grzegorz Stępniak – kolarz oraz Tom Swoon – DJ.
• Około 5 km na północny wschód od miasta na terenie sołectwa Glewice znajduje się port lotniczy.

BIBLIOGRAFIA
• pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *