KARTUZY

11 lutego 2017 r., 22 lipca 2020 r., 10 czerwca 2023 r.

Przejdę teraz do roku 2017. Po udanej sesji egzaminacyjnej miałem tydzień ferii.  11 lutego pojechałem pociągiem linii PKM ze Strzyży do Kartuz.

10 czerwca 2023 r. prosto po pierwszej zmianie w pracy pojechałem na mecz III Ligi grupy 2 Cartusia 1923 Kartuzy – Stolem Gniewino. W okienku klubowej kasy można było kupić gadżety np. szalik klubowy, smycze czy wlepki. Na mecz dotarłem w dwudziestej minucie spotkania, jeszcze przed wejściem każdy z kibiców losował numerek w loterii fantowej, która odbyła się w połowie meczu. Do wygrania były gadżety związane z Cartusią, a główna nagroda to wyjazdowa koszulka meczowa z podpisami. Samą zabawę prowadziła pani Joanna Szulc. Niestety, nic nie wygrałem, ale i tak do domu przywiozłem po meczu sporo rzeczy – bilet, szalik i 4 wlepki.

Sam mecz był jedną wielką kopaniną, w drugiej połowie goście mogli wygrać to spotkanie, ale bramkarz kartuskiej drużyny Patryk Kotłowski obronił rzut karny. Mecz skończył się bezbramkowym wynikiem i był to ostatni mecz domowy Cartusii w sezonie 2022/2023. Nie pozostało mi nic innego, jak życzyć piłkarzom, sztabowi szkoleniowemu powodzenia w przyszłym sezonie i ewentualnego awansu do II Ligi – fajnie byłoby zobaczyć derby powiatu kartuskiego Radunia Stężyca – Cartusia 1923 Kartuzy.

Polecam jeszcze pizzerię Mondo przy samym rynku – bardzo dobra pizza, warto spróbować, będąc w Kartuzach! Link do fb restauracji: https://www.facebook.com/mondokartuzy

HISTORIA: Kartuzy (po kaszubsku Kartuzë, po niemiecku Karthaus) leżą na Pojezierzu Kaszubskim w województwie pomorskim. Miasto liczy około 15 000 mieszkańców. Dookoła miasta znajdują się 4 jeziora: KarczemneKlasztorne DużeKlasztorne Małe i Mielenko. Przez teren miasta w okresie starożytności i średniowiecza wiódł Bursztynowy szlak. Pierwszy raz  o Kartuzach pojawiała się wzmianka w 1391 roku. W 1818 roku wieś Kartuzy została stolicą powiatu. Pod koniec XIX wieku Kartuzy uzyskały połączenie kolejowe z Pruszczem Gdańskim, w 1897 roku powstał dworzec, w 1901 roku Kartuzy uzyskały połączenie kolejowe z Kościerzyną. W 1905 roku Kartuzy uzyskały połączenie z Lęborkiem. 8 lutego 1920 roku Kartuzy zostały włączone do Polski, rok później powstała linia kolejowa łącząca Gdynię i Kartuzy. W 1923 roku Kartuzy uzyskały prawa miejskie. Niemcy zajęli miasto  4 września 1939 roku, natomiast do miasta wkroczyła Armia Radziecka 10 marca 1945 roku.

CO WARTO ZOBACZYĆ W KARTUZACH:

  • Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera – jest to niewielkie muzeum, blisko przejazdu kolejowego, na dwóch piętrach można zobaczyć wystawę z eksponatami z wsi kaszubskiej oraz Kaszëbsczé nótë
  • W Kartuzach jest ładny kościół blisko rynku – Kościół pod wezwaniem św. Kazimierza

WSPOMNIENIA Z KARTUZ I OKOLIC:

  • W Łapalicach znajduje się niedokończony (prawdopodobnie szybciej go będzie czekała rozbiórka) zamek. Budowa nie została zakończona, dlatego, że nie było już pieniędzy, a w dodatku autor, który był też architektem tej budowli zmarł w 1994 roku. W 2013 roku zaprzestano budowy zamku. Warto zobaczyć to niedokończone „dzieło”.
  • Dziękuję pracownikom Muzeum Kaszubskiemu im. Franciszka Trederaza za udostępnienie wystawy muzealnej, przepraszam, że przyszedłem w zasadzie 30 minut przed końcem, ale warto było przyjść zrobić zdjęcia.
  • Jestem za reaktywacją połączeń Lębork-Kartuzy, tereny wokół Kartuz są rewelacyjne, a mieszkańcy takich wsi jak Sierakowice czy Linia Zakrzewo mieliby dogodne połączenie do Kartuz, a potem do Trójmiasta.
  • Mieszkańcy Trójmiasta najczęściej wyjeżdżają na weekendy w okolice Kartuz, żeby zrobić grilla czy wypocząć nad jeziorem. Najpopularniejsze miejscowości wypoczynkowe to Somonino i Otomin.

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *