KONIN

 

11 grudnia 2018 roku

 

Ostatnim miastem, które zwiedziłem 11 grudnia 2018 roku był Konin. W zasadzie przeszedłem z dworca autobusowego na kolejowy, przy okazji kupując bilety na pociąg KW do Poznania i TLK do Gdańska Oliwa. Pod koniec roku 2021 w Koninie zatrzymałem się dwa razy, żeby dotrzeć potem do Turka.

 

HISTORIA: Gród istniał już w pierwszej połowie XII wieku i to wokół niego powstało miasto. Pierwsza wzmianka o Koninie  pochodzi z 1293 roku. Konin był początkowo osadą na wyspie wśród rozlewisk Warty strzegącą brodu, a następnie mostu  na szlaku między Kaliszem a Kruszwicą.  Gród został spalony przez Krzyżaków w 1331 roku, następnie odbudowany na polecenie Kazimierza Wielkiego w latach 1333–1370. Po śmierci Zygmunta Augusta w 1572 roku w mieście przez sześć miesięcy mieszkał biskup Jean de Monluc, który przybył do Polski dla poparcia elekcji niefortunnego króla polskiego Henryka Walezjusza. W XVII wieku nadeszło pasmo klęsk: epidemia w latach 1628–1631, seria pożarów, w czasie potopu szwedzkiego okupacja i złupienie miasta przez Szwedów w 1655 roku. W tym okresie zniszczony został zamek koniński, który został splądrowany i spalony. Opuszczony stał do 1818 roku, kiedy z rozkazu pruskiego rządu został rozebrany. Konin w wyniku II rozbioru Polski znalazł się na obszarze zaboru pruskiego, od 1795 roku w departamencie kaliskim Prus Południowych, a od 1807 roku w departamencie kaliskim Księstwa Warszawskiego.  Po kongresie wiedeńskim Konin znalazł się w granicach Królestwa Polskiego. Podczas I wojny światowej, pod koniec sierpnia 1914 roku Konin został zajęty przez wojska niemieckie 11 listopada 1918 roku doszło do strzelaniny na placu Wolności w Koninie. W 1922 roku powstała linia kolejowa łącząca Warszawę z Poznaniem przez Konin. Po wybuchu II wojny światowej od 1 września 1939 roku obiekty kolejowe w Koninie były bombardowane przez niemieckie lotnictwo, po czym miasto zostało zajęte przez wojska niemieckie 14 września 1939 roku.  Z miasta w latach 1939–1941 wysiedlono również większość Polaków do Generalnego Gubernatorstwa, a w zamian sprowadzono Niemców w ramach akcji kolonizacyjnej Heim ins Reich. Konin został zajęty 20 stycznia 1945 roku przez wojska radzieckie 8 Zmechanizowanego Korpusu Pancernego. W 1961 roku rozpoczęto budowę Huty Aluminium „Konin”.

 

CO WARTO ZOBACZYĆ?

 

  • Starówka, a na niej: Słup Koniński, Grodzisko Kaszuba i Ratusz
  • Kościół św. Bartłomieja
  • Zamek w Koninie-Gosławicach
  • Wieża ciśnień

 

CZY WIESZ, ŻE…

 

  • W Koninie urodzili się m. in.: Reni Jusis – piosenkarka; Krystian Bielik – piłkarz; Andrzej Dragan – fizyk; Andrzej Woźniak – piłkarz
  • W sezonie 1997/98 Aluminium doszedł do finału Pucharu Polski, w którym w kontrowersyjnych okolicznościach uległ Amice Wronki.

 

BIBLIOGRAFIA

 

* pl.wikipedia.org

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *