22 sierpnia 2018 roku
Po zwiedzaniu Siedlec, Łukowa oraz północnej części województwa lubleskiego zmierzałem dalej w kierunku Warszawy. Kolejnym przystankiem były Mrozy, a dotarłem tam pociągiem KM. Spacer trwał krótko, oprócz stacji kolejowej w Mrozach zwiedziłem pobliski park. W Mrozach czekałem na pociąg TLK, by dostać się do Mińska Mazowieckiego.
HISTORIA: Mrozy były znane w XVI wieku pod nazwą Grozy. Na początku XX wieku wieś zasłynęła jako letnisko i uzdrowisko. Bywał tu między innymi malarz Józef Rapacki, jego brat Wincenty – aktor Teatru Narodowego, malarz Stanisław Masłowski i poeta Artur Oppman. Podczas II wojny światowej na tych terenach działały oddziały Gwardii Ludowej, 19 maja 1943 roku grupa wypadowa pod dowództwem Tadeusza Reka (1916-1943) napadła i rozbroiła posterunek granatowej policji. 1 stycznia 2014 roku Mrozy otrzymały prawa miejskie.
CO WARTO ZOBACZYĆ?
- dworzec kolejowy
- domy letniskowe
- tramwaj konny w Mrozach
CZY WIESZ, ŻE…
- W Mrozach corocznie od 2001 roku pod koniec maja odbywał się zjazd opiekunów szkolnych pracowni internetowych.
- W 1902 roku powstał tramwaj konny. Przewoził kuracjuszy oraz pacjentów z Mrożów do Rudki do sanatorium do leczenia chorób płuc. Tramwaj kursował w latach 1908–1967 i był jednym z dwóch takich pojazdów w Europie. W 2007 roku Towarzystwo Przyjaciół Mrozów postanowiło reaktywować kolejkę. Ostatecznie odbudowa tramwaju rozpoczęła się w sierpniu 2011 roku. Oficjalne otwarcie odbyło się 10 sierpnia 2012 roku.
BIBLIOGRAFIA
* pl.wikipedia.org