22 sierpnia 2018 roku
Po 30 minutach jazdy pociągiem IC z Łukowa, w dodatku z 20-minutowym opóźnieniem dotarłem do Siedlec. Po przyjeździe do miasta poszedłem na obiad do baru przy dworcu kolejowym. Po obiedzie chciałem zobaczyć obraz przypisywany El Grecowi – „Ekstaza świętego Franciszka„, ale tego Muzeum Diecezjalne było zamknięte. Przejrzałem potem rozkłady jazdy autobusów w Siedlcach. Zrobiłem sobie notatki na temat odjazdów autobusów, bo planowałem wyjazdy w 2019 roku po okolicach Siedlec. W Siedlicach wymieniłem baterię od zegarka, bo w Łukowie zegarek przestał działać. W późniejszych latach byłem 3 razy w Siedlcach. Moja rada ode mnie – jeżeli będziecie jechać autobusem w Siedlcach, to bądźcie przy przystanku 10 minut Przed odjazdem, bo autobusy odjeżdżają 5 minut przed planowanym odjazdem. Niestety, dwa razy miałem tę niemiłą przygodę, zatem przestrzegam.
HISTORIA: Najstarszy przekaz o miejscowości Siedlce pochodzi z 1448 roku. Była to najbardziej wysunięta na północ część małopolskiej ziemi łukowskiej, wchodzącej w skład województwa sandomierskiego, a od 1474 roku – województwa lubelskiego. Prawa miejskie na prawie magdeburskim Siedlce otrzymały 15 stycznia 1547 roku. Prawa miejskie na prawie magdeburskim Siedlce otrzymały 15 stycznia 1547 roku. Odrodzenie miasta nastąpiło za Aleksandry Ogińskiej z rodu Czartoryskich. Dzięki niej miasto stało się jednym z ważniejszych ośrodków życia towarzyskiego i kulturalnego w Polsce. Na przedstawienia teatralne była zapraszana elita z całego kraju. Wśród licznych gości był król, Stanisław August Poniatowski. W czasie zaborów mieszkańcy brali czynny udział w powstaniach. Odzyskanie niepodległości w 1918 roku pozwoliło ponownie rozwinąć się Siedlcom. Pod koniec września 1939 roku Siedlce zostały na krótko zajęte przez wojska sowieckie, ale po kilku dniach Siedlce zostały przekazane Niemcom. W czasie II wojny światowej na froncie wschodnim pomiędzy Armią Czerwoną a wojskami niemieckimi doszło do bitwy od 24 do 31 lipca 1944 roku o kontrolę nad Siedlcami i okolicznymi terenami.
CO WARTO ZOBACZYĆ?
- Zespół pałacowo-ogrodowy
- Rynek z ratuszem
- Kościół katedralny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
- Muzeum Regionalne
CZY WIESZ, ŻE…
- 11 stycznia 1940 odnotowano najniższą temperaturę w Polsce wynoszącą -41.0 °C.
- W Siedlcach znajduje się obraz przypisywany El Grecowi – „Ekstaza świętego Franciszka„
- W Siedlcach urodzili się: Artur Boruc, Maciej Rosołek – płkarze; bracia Marcin i Rafał Mroczkowie – aktorzy; Rafał Zbieć – aktor; Marta Kielczyk – prezenterka; Joanna Żółkowska – aktorka.
BIBLIOGRAFIA
* pl.wikipedia.org