1 kwietnia 2017 r., 3 czerwca 2021 r.
1 kwietnia 2017 roku odwiedziłem 2 miasta: Pora na największe miasto pod względem liczby mieszkańców miasto, które nie jest stolicą powiatu. Rumia liczy około 48 000 mieszkańców. Wraz z Wejherowem i Redą tworzą Małe Trójmiasto Kaszubskie. Rumia znajduje się między Gdynią a Redą, przyjeżdżają SKM-ki relacji Wejherowo/Lębork – Gdańsk Śródmieście. TLK czasem też się zatrzymuje, przyjeżdżają też pociągi dalekobieżne z Kołobrzegu, ze Szczecina, z Gdyni, z Gdańska, z Olsztyna czy Białegostoku.
HISTORIA RUMI
V w. p.n.e – Pierwsze osadnictwo stałe na w okolicach Rumi
1223 r. – Pierwsza wzmianka o Rumi, Świętopełk nadaje wsi nazwę Rumina
1772 r. – Wieś Rumia w rękach Prus
1 września 1870 r. – Powstaje stacja PKP, powstaje linia kolejowa łącząca Gdańsk ze Słupskiem
10 lutego 1920 r. – Rumia w granicach Rzeczypospolitej
1954 r. – Rumia uzyskała prawa miejskie
CO WARTO ZOBACZYĆ ?
- Ruiny cysterskiego kościoła w Rumi – Kościół został zbudowany w XIII wieku. Rumia była pod opieką Cystersów. W 1945 r. kościół został zniszczony, a ruiny można oglądać do dziś.
WSPOMNIENIA Z RUMI
- 1 kwietnia 2017 – tego dnia zwiedzałem Rumię. Przekonałem się tego dnia, iż w Rumi tylko Arka Gdynia. Kiedy odwiedziłem dworzec, przypomniałem sobie o meczu Ekstraklasy Arka Gdynia-Górnik Łęczna. Zdjęcia udało mi się zrobić jeszcze przed przyjściem kibiców na peron. Do Gdyni wracałem SKM-ką wraz z kibicami Arki Gdynia i towarzyszyli mi do momentu wyjścia ze stacji Gdynia Główna Osobowa. Tego dnia Arka przegrała z Górnikiem 2:4.
BIBLIOGRAFIA
pl.wikipedia.org