BABIMOST

31 stycznia 2020 roku

31 stycznia 2020 roku, dzień przed ostatnim kolokwium, na które i tak nie miałem szans na pozytywną ocenę, pojechałem do miast województwa lubuskiego. Pierwszym miastem na mojej liście był Babimost, a dotarłem tam pociągiem TLK bezpośrednio. Po sfotografowaniu dworca poszedłem do centrum miasta.  W środku miasta praktycznie prawie nikogo nie spotkałem. Po godzinie spędzonej w miasteczku pojechałem dalej pociągiem opóźnionym o kilka minut do Sulechowa.

HISTORIA: Miejscowość pierwotnie związana była z Wielkopolską oraz przejściowo z Dolnym Śląskiem. Początkowo była własnością książęcą, w 1257 roku stała się własnością klasztorną, później szlachecką, żeby od XIV wieku stać się miastem królów polskich. Najstarsza wzmianka pochodzi z 1257 roku, kiedy książę wielkopolski Przemysł I nadał cystersom z Obry miejscowość Babimost wraz z immunitetem ekonomicznym w zamian za Rokitnicę. Władysław Łokietek w 1332 roku włączył go trwale do Korony Królestwa Polskiego. Od XIV wieku Babimost był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Rozkwit Babimostu nastąpił w połowie XVII wieku. W 1656 roku miasto było dwukrotnie spalone przez wojska szwedzkie. W tym czasie starosta babimojski Krzysztof Jan Żegocki zorganizował partyzantkę na Ziemi Babimojskiej. W 1710 roku miasto ucierpiało przez pomór spowodowany zarazą, a w 1781 roku odniosło zniszczenia przez pożar. W wyniku rozbiorów Polski Babimost po 1793 roku znalazł się w zaborze pruskim w granicach Królestwa Prus. W 1807 roku w wyniku zwycięskiego powstania wielkopolskiego z roku 1806 miasto do 1815 roku znajdowało się w granicach Księstwa Warszawskiego. Podczas powstania wielkopolskiego zajęty przez oddział powstańczy pod dowództwem Józefa Kudlińskiego, zakreślając najdalszy zasięg powstania na zachodzie. Mimo tego, na mocy traktatu wersalskiego, w 1919 roku Babimost pozostał w granicach Niemiec. Babimost leżący w granicach III Rzeszy 29 stycznia 1945 roku zdobyły wojska 11 Korpusu Pancernego 1 Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej. Do Polski powrócił po 152 latach zaboru dopiero po II wojnie światowej w 1945 roku.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

  • Kościół parafialny pod wezwaniem św. Wawrzyńca
  • Ratusz

CZY WIESZ, ŻE…

  • Podczas II wojny światowej doszło do rozbicia się amerykańskiego bombowca B-17 G na polu nieopodal Kolesina. Historię tego wypadku można obejrzeć pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=WiJsi4N8Kwk

BIBLIGORAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *