WŁOSZCZOWA

26 listopada 2019 roku

26 listopada 2019 roku po dniach spędzonych na pracą magisterską w laboratorium pojechałem do miejscowości województw łódzkiego oraz świętokrzyskiego. Pierwszym przystankiem była Włoszczowa. Wysiadłem na przystanku Włoszczowa. Stamtąd znalazłem szybko transport do centrum miasteczka w postaci autobusu. Około godziny 7 rano byłem w centrum zimnej Włoszczowy. Przez godzinę zwiedziłem miasto, by o godzinie pójść a pocztę kupić widokówkę z Włoszczowy. Przy okazji zrobiłem sobie małe zakupy żywnościowe i poszedłem w kierunku stacji Włoszczowa Północ. Tam oczekiwałem na pociąg do Tomaszowa Mazowieckiego.

HISTORIA: Pierwsza wzmianka o Włoszczowie pochodzi z roku 1154. Wówczas Henryk Sandomierski przekazał miejscowość o nazwie Vloszcova Joannitom z Zagości. Prawa miejskie nadano w 1539 roku przez króla Zygmunta I Starego staraniem starosty chęcińskiego Hieronima Szafrańca. W końcu XVIII wieku miasto było własnością rodu Małachowskich, m.in. wojewody sieradzkiego Mikołaja Małachowskiego. Jego żona Ewa z Męcińskich zbudowała kaplicę cmentarną pw. Wszystkich Świętych. Od września 1939 roku Włoszczowa była pod okupacją niemiecką w Generalnym Gubernatorstwie. We Włoszczowie w latach 1940–1942 istniało getto w rejonie ulicy Kilińskiego na południe od Rynku. W 1945 roku skończyła się niemiecka okupacja.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

CZY WIESZ, ŻE…

  • W październiku 2006 roku miasto uzyskało ekspresowe połączenie kolejowe z Warszawą i Krakowem. Decyzję tę podjęto na skutek osobistych zabiegów ówczesnego ministra Gosiewskiego z Kancelarii Premiera RP, posła z tutejszego okręgu wyborczego. W tym celu przystosowano położoną na przebiegającej na zachód od miasta Centralnej Magistrali Kolejowej stację Włoszczowa Północ do obsługi pociągów pasażerskich.
  • We Włoszczowie znajduje się Spółdzielnia Mleczarska. Wyroby stamtąd można kupić w sklepach całej Polski.

BIBLIOGRAFIA

* pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *