WEJHEROWO

21 kwietnia 2017 r., 20 marca 2021 r.

Po świętach wielkanocnych pod koniec kwietnia 2017 roku wróciłem na Pomorze Wschodnie. Wsiadłem w SKM-kę i pojechałem na końcowy przystanek większości podmiejskich trójmiejskich pociągów, czyli do Wejherowa (czy jak, kto woli po kaszubsku Wejrowa czy Nowe Miasto). Miasto wraz z Redą oraz Rumią tworzą Małe Trójmiasto Kaszubskie. Według większości źródeł to właśnie Wejherowo jest stolicą Kaszub. Wejherowo znajduje się na drodze między Gdańskiem a Słupskiem. Do tego miasta można pojechać SKM-ką z Gdańska, pociągi TLK czy IC też się tam zatrzymują. Od niedawna coraz częściej wpadam do Wejherowa, stąd pomysł, żeby zwiedzić dokładniej to miasto. 21 marca 2021 roku postanowiłem przyjechać do tego miasta, by dokładniej je zwiedzić. Wraz z moim przewodnikiem Jakubem Marszewskim wyprawę rozpocząłem od Kalwarii Wejherowskiej. Następnie skierowaliśmy się na rynek, a potem w kierunku dworca głównego. Idąc w kierunku parku, dowiedziałem się, iż w Wejherowie znajduje się filharmonia. Obecnie park jest w budowie, ale udało mi się zrobić zdjęcie czołgu. Zwiedzanie zakończyliśmy na terenie Kalwarii, a następnie na chwilę byliśmy na stadionie Gryfa. Nocą pojechałem z powrotem do Gdańska.

HISTORIA

• 1643 r. – Założenie miejscowości przez Jakuba Wejhera. 7 lat później Wejherowo uzyskuje prawa miejskie.

• 1772 r. – Wejherowo zostało włączone do Prus i zmienia nazwę na Neustadt.

• 1870 r. – Wybudowanie dworca PKP w Wejherowie. Z tej stacji można było pojechać pociągiem relacji Szczecin-Gdańsk.

• 1920 r. – Wejherowo zostało włączone do Rzeczpospolitej. Granica między Niemcami a Polską znajdowała między Bożympolem Wielki (wieś niemiecka przed II wojną światową) a Strzebielinem Morskim (wieś polska przez II wojną światową).

• 7-8 września 1939 r. – Obrona Wejherowa przez 1 Morski Pułk Strzelców

• 12 marca 1945 r. – Wyzwolenie Wejherowa

CO WARTO ZOBACZYĆ ?

• Wejherowski rynek jest ładny, jednak najsłynniejszym obiektem tego placu jest Pomnik Jakuba Wejhera, a w zasadzie Lorda Vadera. Fani „Gwiezdnych Wojen” będą tu zachwyceni.

• Pałac Przebendowskich i Keyserlingków – tam znajduje się Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej. Można tam dostać bilet w formie pocztówki, na której są mądrości ludowe w języku kaszubskim. Zaraz po świętach wielkanocnych odbywała się konferencja, zatem zwiedzanie obiektu było ograniczone do kilku pomieszczeń. Bądź co bądź pałac się mi podobał, otacza go park, a znajduje się blisko dworca PKP.

WSPOMNIENIA I CIEKAWOSTKI O WEJHEROWIE:

• Są takie miasta w Polsce, które stanowią obiekt drwin np. dla Łodzi jest to Zgierz, Sosnowiec, Radom czy Wąchock. Na Pomorzu Wschodnim ten tytuł należy do Wejherowa – najczęściej z Wejherowa śmieją się mieszkańcy Trójmiasta. Według nich Wejherowo to nie miasto, a stan umysłu, w Internecie jest masa „żartów” na ten temat np. Wejherowo aspiruje na stolicę Polski.

•Najsłynniejsze piosenki o Wejherowie: https://www.youtube.com/watch?v=vlaF51uzRiY

• Wejherowo nieoficjalnie ogłoszono stolicą Kaszub.

• Niedawno były próby zmiany nazwy miasta na Wejrowo.

• W Wejherowie mieszka pisarka Dorota Masłowska, a do niedawna w Wejherowie Mieciu Mietczyński nagrywał filmy serii „Ni mom pojęcia, co robię”.

• Wejherowo słynnie ze swego klubu piłkarskiego „Gryf” – jest to najstarszy pomorski klub w Polsce. W sezonie 2011/2012 w Pucharze Polski sprawił ten klub niemałą sensację – dotarł do ćwierćfinału tych rozgrywek, pokonując Olimpię Grudziądz, Zawiszę Bydgoszcz, Koronę Kielce czy Górnik Zabrze. Passę tę przerwała Legia Warszawa. Hymn Gryfa Wejherowa: https://www.youtube.com/watch?v=BC2rO8yOK0k&t=25s

• Do początku lat 90. XX wieku kursowały pociągi relacji Wejherowo – Choczewo-Garczegorze-Lębork, linia nawet była zelektryfikowana i w połowie trasy był tor do elektrowni w Żarnowcu. Link do przejazdu specjalnego: https://www.youtube.com/watch?v=7zFX5gi_0Hk .

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *