EŁK

29 marca 2018 roku, 3 sierpnia 2018 roku

W mieście byłem wielokrotnie, zazwyczaj tylko, żeby zmienić środek transportu.  W Ełku miałem przesiadki do Augustowa na kolonie, na wesele do Olecka, na przesiadkę na autobus do Gołdapi. Przystanek PKS jest zaraz obok dworca PKP, więc nie ma problemu z przemieszczeniem się. Wychodząc z dworca blisko jest do Galerii po drugiej stronie, idąc prosto można dojść do centrum.

HISTORIA: Sama nazwa miasta nie do końca jest jasna: dla Jaćwingów oraz dla Prusów –„Lek” to grzybień, dla Krzyżaków „Elk” to łoś, natomiast dla Polaków nazwa pochodzi od łęgów. Ełk powstał w 1425 roku, natomiast 20 lat później miasto uzyskało prawa miejskie. Tutaj też kontrowersja, gdyż wielki mistrz Paweł von Russdorf (założyciel miasta) zmarł w 1441 roku, więc bardziej prawidłowa data nadania praw miejskich to 1441 r. Wojna trzynastoletnia doprowadziła do zahamowania rozwoju, w Ełku dochodziło do zniszczenia miasta oraz zamku krzyżackiego. W 1466 r. Ełk pozostał pod opieką Zakonu. W latach 1519-1520 wojska polskie bardzo chciały zdobyć Ełk oraz zamek, lecz bez powodzenia. 5 lat później Ełk został włączony do Prus Książęcych. Miasto do 1657 roku było lennym polski, do tego czasu Szwedzi oraz Tatarzy napadali na miasto. W 1688 roku oraz w 1695 roku drewniana część miejscowości spłonęła. Pod koniec XIX i na początku XX wieku rozwinęła się kolej, powstały połączenia do Korsz, Suwałk, Gołdapi, Białegostoku, a także powstało połączenie do Turowa. Po I wojnie światowej mieszkańcy Ełku opowiedzieli się za pozostaniem w Prusach Wschodnich. Ełk został włączony do Polski 6 kwietnia 1945 roku. W 1992 oku Ełk stał się stolicą diecezji, a w 1999 roku miasto odwiedził Jan Paweł II.

CO WARTO ZOBACZYĆ ?  Zamek krzyżacki na wyspie, Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, który znajduje się kilkaset merów od dworca PKP w kierunku centrum oraz Jezioro Ełckie

CZY WIESZ, ŻE…

  • Z tego miasta pochodzą: Marcin Miller z zespołu Boys oraz bracia  Kolenda – koszykarze Trefla Sopot.

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *