TYKOCIN

21 kwietnia 2018 roku

W połowie kwietnia 2018 roku moja mama zdecydowała, żebyśmy razem pojechali do Białegostoku na Targi Książek. Wyjechaliśmy z samego rana z Działdowa, a pierwszym przystankiem przed Białymstokiem był niewielki Tykocin. Zatrzymaliśmy w głównej części miasta. Najpierw zrobiliby spacer po rynku. Potem pojechaliśmy trochę dalej za miasto, by zwiedzić zamek. Tego dnia już z samego rana kilka grup turystycznych oczekiwało na wstęp do zamku. Ja byłem tylko na dziedzińcu i kupiłem pamiątki. Chwilę potem ruszyliśmy dalej do Białegostoku.

HISTORIA: Początki Tykocina związane są z grodem mazowieckim, znajdującym się w odległości około 3 km na południe od obecnego miasta, którego pozostałości zachowane są w pobliżu wsi Sierki i nazywane potocznie „Zamczyskiem”. Według badań historyków Tykocin powstał w miejscu przeprawy przez Narew dla skrócenia szlaku handlowego prowadzącego z Połocka i Wilna w kierunku Poznania i Krakowa. Tykocin początkowo należał do ziemi wiskiej. Prawa miejskie w 1425 roku nadał Tykocinowi książę mazowiecki Janusz I Starszy w oparciu o prawo chełmińskie. Po powtórnym przejściu pod władztwo litewskie Tykocin stał się centrum rozległych dóbr i podlaską siedzibą możnego rodu litewskiego Gasztołdów. Po bezpotomnej śmierci ostatniego z rodu – Stanisława Gasztołda, dobra nie przeszły na wdowę Barbarę Gasztołdową z Radziwiłłów według prawa koronnego, a na podstawie prawa litewskiego ― na króla Zygmunta Starego za sprawą możnowładcy litewskiego Jana Hlebowicza konkurującego z rodem Radziwiłłów o władzę w Wielkim Księstwie Litewskim. W tykocińskiej twierdzy został umieszczony arsenał Rzeczypospolitej, skarbiec – spoczywały tu między innymi słynne arrasy oraz biblioteka króla Zygmunta Augusta. Od 1572 do 1661 roku Tykocin, obok Knyszyna i Wasilkowa, stał się królewszczyzną. Stefan Czarniecki odbudował zniszczony w czasie Potopu szwedzkiego zamek i umieścił w nim swój osobisty skarbiec, gromadząc w nim znaczne dobra, które uczyniły jego córki jedną z najlepszych partii w Rzeczypospolitej. Poprzez mariaże córek hetmana, Tykocin wraz ze starostwem stał się własnością Gryfitów Branickich. Po pożarze i zniszczeniach wojny domowej o sukcesję między Sasem a Stanisławem Leszczyńskim w XVIII wieku Tykocin został gruntownie przebudowany w stylu barokowym. W czasie zaborów Tykocin znalazł się początkowo pod władzą Prus. W roku 1807 Tykocin znalazł się w Księstwie Warszawskim, zaś w 1815 roku – w granicach Królestwa Polskiego, gdzie pozostawał do roku 1918. Po II wojnie światowej z powodu zniszczeń utracił prawa miejskie, które odzyskał w roku 1993.


CO WARTO ZOBACZYĆ?
• Duży i Mały Rynek
• Zespół klasztorny bernardynów
• Zamek króla Zygmunta II Augusta
• Synagoga Wielka oraz Mała Synagoga
• Pomnik Stefana Czarnieckiego

CZY WIESZ, ŻE…
• W Tykocinie i okolicach mieszkali Zygmunt Bujnowski oraz Włodzimierz Puchalski, bywała w nim Agnieszka Osiecka, zaś filmy tworzyli Jacek Bromski i Michał Kwieciński.
• O Tykocinie oraz o bitwie pod Tykocinem wspomniano w „Potopie” Henryka Sienkiewicza.

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *