22 czerwca 2017 r.
Niecałe 40 minut po wyjeździe z Czerska dotarłem do Tucholi, odwiedzając przy okazji województwo kujawsko-pomorskie. Pierwszą rzecz, którą zrobiłem po przyjeździe to sprawdziłem rozkład jazdy autobusów do Sępólna Krajeńskiego, ale komunikacja do tego miasta z Tucholi jest bardzo słaba. Opuszczając dworzec, dotarłem do tablicy z mapą miasta. Dzięki niej, dotarłem do kościoła z charakterystyczny pomnikiem ks. Podpułkownika Józefa Wrycza. Chwilę potem dotarłem na rynek, gdzie pod Loombardem stało wielu mężczyzn gapiących się w wystawę. Miałem wiele czasu na najbliższy autobus do Chojnic, zatem wstąpiłem do Muzeum Borów Tucholskich. Zapłaciłem 3 zł i zobaczyłem wystawę dotyczącą Borowiaków. Po odwiedzinach w muzeum spędziłem godzinę na rynku tucholskim przy panującej wysokiej temperaturze, a następnie autobusem pojechałem do Chojnic.
HISTORIA: W średniowiecznych czasach Tuchola pełniła rolę osady handlowej. Z czasem stała się jednym z większych miejscowości w Borach Tucholskich. Według pierwszej części historyków uważa księcia gdańskiego Sambora I za założyciela Tucholi, natomiast druga część uważa Mściwoja za założyciela. W 1330 roku powstała komturia krzyżacka. 22 lipca 1346 roku Tuchola uzyskała prawa miejskie. W okolicach Tucholi koncentrowały się wojska krzyżackie przed bitwą pod Koronowem. 5 listopada 1410 roku Polacy zdobyli zamek w Tucholi. 30 lat później Tuchola wstępuje do Związku Pruskiego, a w 1466 roku miasto włączono do Rzeczpospolitej. Podczas potopu szwedzkiego miasto upadło, Szwedzi zajęli gród bez walki. W 1657 roku panowała w Tucholi zaraza, a w 1685 roku Tuchola spłonęła. Podczas I rozbioru Polski Tucholę włączono do Prus. 17 maja 1781 r. Jan Filip Voigt podpalił dobra kościelne, aby uzyskać kosztowności. W 1878 roku otworzono linię kolejową łączącą Działdowo z Chojnicami, a w 1909 roku otworzono linię kolejową do Koronowa. 29 stycznia 1920 roku Tuchola została włączona do Polski. W dniach 24 października – 10 listopada 1939 r. w Rudzkim Mieście członkowie Selbstschutzu rozstrzelali 325 Polaków. 15 lutego 1945 roku Tuchola została wyzwolona przez Armię Radziecką.
CO WARTO ZOBACZYĆ ?
- Rynek tucholski,
- Kościół Bożego Ciała w Tucholi,
- Muzeum Borów Tucholskich
CZY WIESZ, ŻE…
- W Tucholi urodzili się: Tadeusz Zwiefka – dziennikarz Wiadomości w latach 90-tych, Tomasz Glazik – członek zespołu „Kult” oraz żużlowcy Marcin Jędrzejewski i Szymon Woźniak.