JANIKOWO

5 kwietnia 2018 roku

Kolejnym miastem w okolicach Inowrocławia, które zwiedziłem w kwietniu 2018 roku było Janikowo. Sesja jak zwykle zaczęła się rejonu dworca kolejowego. Następnie poszedłem w kierunku centrum miasta. Postanowiłem sobie też zrobić przerwę obiadową właśnie w Janikowie. Na koniec wróciłem z powrotem na dworzec, bo chciałem pojechać dalej, tym razem w kierunku Torunia. Kolejnym punktem mojej wyprawy było Gniewkowo.

 HISTORIA: Pierwsza wzmianka o Janikowie pochodzi z 23 marca 1472 roku. król Kazimierz IV Jagiellończyk poświadczył dokument, który stwierdzał, że Bogusz z Ostrowa nadaje wieś Janikowo bratu Władysławowi. Podczas I rozbioru Polski Janikowo i Kujawy zachodnie przeszły pod panowanie pruskie. W 1875 roku z inicjatywy doktora Zygmunta Wilkońskiego powstała pierwsza na Kujawach cukrownia „Janikowo”. Na początku XX wieku w szkole doszło do strajku szkolnego. Trwał on od 22 października 1906 roku do 27 czerwca 1907 roku. W latach 1872–1873 doprowadzono do miasta kolej. 4 stycznia 1919 roku doszło w Janikowie do starć między oddziałami powstańczymi a Niemcami. Walki toczyły się o most kolejowy w kierunku Mogilna. Po krótkiej obronie wojska niemieckie skapitulowały. W latach okupacji 1939-1945 nosiło nazwę Amsee. Jesienią 1941 roku został utworzony Żydowski Obóz Pracy Przymusowej w Janikowie. 1 stycznia 1959 roku Janikowo było osiedlem miejskim, a w 1962 roku uzyskało prawa miejskie. W Janikowie doszło do dwóch tragedii. 11 grudnia 1969 roku w odległości 2 kilometrów od Janikowa rozbił się wojskowy samolot Ił28 z Wojskowego Portu Lotniczego w Powidzu. Zginęło 3 członków załogi. 28 lutego 1983 roku doszło do katastrofy kolejowej pod Janikowem. Zginęło tam 3 osoby.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

  • Kościół św. Jana Chrzciciela w Janikowie
  • Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Janikowie
  • Kościół ewangelicki

CZY WIESZ, ŻE…

  • W 2005 roku słynna była sprawa bliźniaczek syjamskich w Janikowie. Król Abd Allah ibn Abd al-Aziz Al Su’ud ufundował operację rozdzielenia bliźniaczek syjamskich z Janikowa Darii i Olgi Kołacz. Władze Janikowa nadały mu tytuł honorowego obywatela miasta.

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *