INOWROCŁAW

5 kwietnia 2018 roku

Zaraz po Wielkanocy w 2018 roku postanowiłem wybrać się na Kujawy. Zwiedzanie zacząłem od Inowrocławia, po zobaczeniu dworca sprawdziłem rozkład jazdy autobusów do Kruszwicy. Miałem jeszcze dużo czasu, zatem poszedłem w kierunku tężni solankowej. Jak na kwiecień było dużo osób zwiedzających park w Inowrocławiu. Przed wyjazdem do Pakości kupiłem pocztówki z Inowrocławia, a następnie pojechałem do Kruszwicy. Podczas moich wypraw Inowrocław stał się miejscowością, w której przesiadałem się do autobusów jadących w kierunku Radziejowa, Mogilna czy Strzelna.

HISTORIA: Inowrocław to jedno z najstarszych miast w Polsce. W okolicach Inowrocławia istniała prawdopodobnie najstarsza warzelnia soli, jaka została odkryta na ziemiach polskich. W 1237 lub 1238 roku książę Kazimierz Konradowic sprowadził do Inowrocławia franciszkanów. Na przełomie lata i jesieni 1238 roku wojska księcia pomorskiego Świętopełka złupiły i spaliły gród. Prawdopodobnie po tym najeździe, a przed ślubem z Konstancją (córką księcia Henryka II Pobożnego), który odbył się w 1239 roku, nastąpiła lokacja miasta. Z inowrocławskiego zamku król Władysław Jagiełło prowadził „Wielką Wojnę” z Zakonem Krzyżackim w 1410 roku. W 1772 roku Inowrocław włączono do Prus. W 1812 roku w Inowrocławiu miał swą kwaterę cesarz Napoleon Bonaparte w drodze na Moskwę. Inowrocław włączono do Polski 6 stycznia 1919 roku. W dniach 5–7 września 1939 roku oddziały polskiej 26 Dywizji Piechoty pod dowództwem płk. Adama Brzechwy-Ajdukiewicza stoczyły w rejonie miasta bój z jednostkami niemieckiej 4 Armii. 8 września 1939 z wojskami niemieckimi walkę prowadzili już sami mieszkańcy Inowrocławia, którym postawiono w 1984 roku pomnik na wschodnim krańcu Skweru Obrońców Inowrocławia. W nocy 30 listopada 1939 roku Niemcy wypędzili z miasta ponad 1000 polskich rodzin. 21 stycznia 1945 roku Armia Czerwona wkroczyła do Inowrocławia

CO WARTO ZOBACZYĆ?
• Tężnia solankowa
• Kościół Imienia Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu
• Fragmenty fortyfikacji średniowiecznych

CZY WIESZ, ŻE…
• W Inowrocławiu urodzili się: Beata Kawka – aktorka; abp Józef Glemp – Prymas Polski; Robert Janowski – aktor; Marcin Mroziński – aktor, piosenkarz; Jan Kasprowicz – poeta.

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *