NAKŁO NAD NOTECIĄ

8 lutego 2018 r.

Po wyjeździe z Kcyni z przesiadką w Szubinie dotarłem autobusem dotarłem do Nakła nad Notecią. Pogoda zaczęła się psuć, zwiedzanie zacząłem od dworca kolejowego, a potem poszedłem w kierunku rynku. Tam kupiłem pocztówki, a potem szukałem muzeum. Niestety, tego dnia było ono zamknięte, bo odbywał się tam konkurs wiedzy o Krajnie. Szukałem potem przystanku, z którego odjeżdżały autobusy do Mroczy.

HISTORIA: W 1090 roku Nakło zostało zdobyte w wyniku oblężenia przez wojska polskie pod dowództwem palatyna Sieciecha przy jednoczesnym odparciu odsieczy Pomorzan z głębi kraju. W 1091 roku Władysław Herman z pomocą czeską bezskutecznie oblegał Nakło. Ostatecznie gród został opanowany przez Bolesława Krzywoustego w 1113 roku. W 1299 roku Władysław Łokietek nadał miastu prawa miejskie. 3 marca 1393 roku książę szczeciński Warcisław VII otrzymał gród Nakło od króla polskiego Władysława Jagiełły w zamian za prowadzenie dalszej blokady lądowej państwa krzyżackiego. W czasie wojny trzynastoletniej Nakło wystawiło w 1458 roku 4 pieszych na odsiecz oblężonej polskiej załogi Zamku w Malborku. Po rozbiorach Nakło znajdowało się w zaborze pruskim. Budowa kanału bydgoskiego oraz ukończenie w 1851 roku jednej z pierwszych linii kolejowych na ziemiach polskich przyczyniło się do rozwoju gospodarczego miasta. 20 stycznia 1920 roku do Nakła wjechały oddziały 5 pułku strzelców wielkopolskich pod dowództwem płk. Wrzalińskiego.

CO WARTO ZOBACZYĆ?
• Kościół św. Wawrzyńca
• Kościół św. Stanisława
• Spichlerze z XVIII-XIX wieku
• Rynek
CZY WIESZ, ŻE…
• W Nakle nad Notecią urodzili się: Rafał Blechacz – pianista, zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina; bracia Adrian i Tomasz Zielińscy – medaliści olimpijscy w podnoszeniu ciężarów.

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *