6 lutego 2018 roku, 9 lipca 2023 roku
Przed przyjazdem do Włocławka miałem krótki postój w Nieszawie. A w zasadzie na stacji PKP Nieszawa Waganiec, bo czekaliśmy na pociąg z przeciwka do Torunia. Myślę, że warto przedstawić historię miasteczka w powiecie aleksandrowskim.
HISTORIA: Pierwsza wzmianka o Nieszawie pochodzi z 1230 roku, kiedy Konrad I mazowiecki podarował gród nieszawski Zakonowi Krzyżackiemu. Krzyżacy wznieśli na lewym brzegu Wisły warowny zamek w miejscu, które dziś nazywa się Wielka Nieszawka i jest położone kilka kilometrów na zachód od Torunia. Gród ten stanowił siedzibę najbardziej na południe wysuniętej komturii Państwa Zakonnego. W 1410 roku został zajęty przez Władysława Jagiełłę. Tutaj podpisano rozejm, a w lutym 1411 roku parafowano w Toruniu jako pokój toruński. W 1424 roku Nieszawa na rozkaz króla została zrównana z ziemią. W 1425 roku Władysław Jagiełło rozpoczął budowę Zamku Dybowskiego na lewym brzegu Wisły, naprzeciw Torunia. Mieszczanie toruńscy w 1430 roku przy pomocy załogi zamku krzyżackiego zniszczyli Nieszawę. Osada podniosła się ze zniszczeń po powrocie do Polski. W lutym 1454 roku mieszczanie toruńscy wystąpili na czele Związku Pruskiego przeciw Krzyżakom, zdobyli toruński zamek krzyżacki, rozpoczynając tym samym wojnę trzynastoletnią. Jednocześnie postawili ultimatum królowi polskiemu, żądając przywilejów handlowych oraz zniszczenia Nieszawy w zamian za oddanie Torunia pod lenno króla polskiego. Ostatecznie Nieszawę przeniesiono w 1460 roku około 30 km w górę Wisły do miejsca, gdzie się znajduje obecnie. Najazdy szwedzkie w drugiej połowie XVII wieku spowodowały zahamowanie rozwoju miasta. W 1793 roku miasto znalazło się w granicach zaboru pruskiego, a od 1807 do 1815 roku w Księstwie Warszawskim, następnie w Królestwie Polskim.
CO WARTO ZOBACZYĆ?
• późnogotycki kościół parafialny św. Jadwigi
• zespół klasztoru franciszkanów
• rynek
• kopiec przy ul. Zjazd ku czci powstańców styczniowych z kapliczką
• przeprawa promowa przez Wisłę.
CZY WIESZ, ŻE…
• W Nieszawie kręcono niektóre filmy np. „Wiosna, Panie Sierżancie”, „Ballada o Piotrowskim”, „Wszystko płynie”, „Niedoczas”, „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”.
BIBLIOGRAFIA
- pl.wikipedia.org