2 sierpnia 2017 r.
Po 30 minutach od wyjazdu z Ciechanowa zatrzymaliśmy się w Przasnyszu, w mieście na granicy Mazowsza z Kurpiami. Zwiedzanie zaczęliśmy od klasztoru pasjonistów. Weszliśmy tam, żeby przez chwilę się pomodlić, a następnie udaliśmy się na przasnyski rynek. Na tym rynku byliśmy bardzo krótko, o wiele bardziej skupiliśmy uwagę na stację wąskotorową. Po śladach torów dotarliśmy do stacji Przasnysz Miasto. Po sesji fotograficznej zadzwoniła mama, aby przyjechać do Mławy i ją odebrać. Tym samym Przasnysz był drugim i ostatnim miastem, które zwiedziliśmy 2 sierpnia 2017 roku.
HISTORIA: Około XII wieku istniała już osada nad rzeką Węgierka. Nazwa miasta pochodzi od młynarza Przaśnika, który ugościł Konrada I Mazowieckiego podczas polowania. 10 października 1427 roku Przasnysz uzyskał prawa miejskie z rąk Janusza I Starego. W 1526 roku Mazowsze wraz z Przasnyszem przyłączono do Polski, wtedy to nastąpił największy rozkwit miasta. Należał do głównych ośrodków miejskich Mazowsza obok Warszawy i Płocka. W 1613 roku doszło do pożaru Przasnysza. W dodatku zaraza oraz potop szwedzki doprowadziły Przasnysz do upadku. W czasie Konfederacji Barskiej w okolicach Przasnysza mieściła się baza wypadowa oddziału konfederatów słynnego Kozaka Józefa Sawy-Calińskiego. W 1771 roku w wyniku ran zmarł i został pochowany w okolicach Przasnysza. Podczas III rozbioru Polski Przasnysz włączono do Prus. W 1807 roku włączono miasto do Księstwa Warszawskiego, a w 1815 roku do Królestwa Polskiego. Mieszkańcy miasta uczestniczyli w powstaniu styczniowym 14 listopada 1863 w Przasnyszu dokonano publicznej egzekucji jednego z dowódców powstańczych Stefana Cieleckiego „Orlika”. Podczas I wojny światowej dochodziło do wielu starć wojsk rosyjskich z wojskami niemieckimi. Od 18 lutego do 26 marca 1915 roku trwała I bitwa przasnyska, w której wygrali Rosjanie. Natomiast w II bitwie przasnyskiej, która rozegrała się od 13 do 14 lipca 1915 roku wygrały wojska niemieckie. W sierpniu 1920 roku dochodziło do licznych potyczek między Polakami a bolszewikami. We wrześniu 1939 roku wojska III Rzeszy wkroczyły do Przasnysza, mieszkańców żydowskich wymordowano, a zakonników wysłano do obozu do Działdowa. 18 stycznia 1945 roku NKWD rozpoczęła masowe aresztowania i deportacje polskich patriotów.
CO WARTO ZOBACZYĆ ?
- Kościół i klasztor pasjonistów w Przasnyszu
- Ratusz
- Lądowisko Aeroklubu Północnego Mazowsza
- Kościół parafialny pod wezw. św. Achacjusza i Towarzyszy w Czernicach Borowych,
CZY WIESZ, ŻE…
- W Przasnysz produkowane są rowery marki Kross.
- W Przasnyszu urodzili się: pani Marzena Rogalska – prezenterka, pan Arkadiusz Gołaś – siatkarz, pan Grzegorz Wędzyński – piłkarz.
- W Rostkowie koło Przasnysza urodził się i wychował święty Stanisław Kostka, patron Polski, dzieci oraz młodzieży.
BIBLIOGRAFIA
- pl.wikipedia.org