CZĘSTOCHOWA

30 marca 2019 roku

Po raz pierwszy w Częstochowie byłem 2 marca 2013 roku, 2 miesiące przed maturą, byłem na Jasnej Górze z kolegami z klasy na modlitwie za dobrze zdaną maturę. Przed wyjazdem z powrotem byliśmy na spotkaniu z Radosławem Pazurą.

W 2019 roku ponownie pojechałem z ojcem i kilkoma klasami maturalnymi. Ówcześni maturzyści pojechali na pielgrzymkę, a ja wraz z ojcem zwiedzaliśmy Częstochowę. Wtedy zwiedziliśmy dokładniej miasto, wraz z centrum, dworcem PKP i okolicą nad rzeką Warta. Przy okazji kupiłem sobie nowy telefon, bo po drodze mi się zepsuł.

W 2021 roku w Częstochowie byłem tylko przesiadkowo, kiedy zwiedzałem Kłobuck oraz Koniecpol, a w 2022 roku w Częstochowie też byłem przesiadkowo, kiedy jechałem do Działoszyna i Wielunia.

HISTORIA: Według legendy nazwa Częstochowa oznacza osadę założoną przez osobę o imieniu Częstoch, jednak pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1220 roku, z dokumentu biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża. W pobliżu Częstochowy leżała wówczas druga wieś – Częstochówka. Po raz kolejny Częstochowa została wzmiankowana w 1325 roku w aktach z poboru świętopietrza. W 1356 roku nastąpiła lokacja wsi na prawie średzkim. Od 1393 roku Częstochowa była miastem królewskim. W latach 1370–1393 Częstochowa stanowiła lenno Władysława Opolczyka. Częstochowa przeżyła dynamiczny rozwój w wieku XIV, któremu sprzyjało położenie na szlaku łączącym Małopolskę z Wielkopolską. W 1587 roku wojsko pretendenta do korony królewskiej Maksymiliana III Habsburga złupiło miasto. Po rozpoczęciu potopu szwedzkiego jasnogórscy paulini złożyli hołd poddaństwa królowi Szwecji, a jednocześnie zaczęli przygotowania do obrony klasztoru na wypadek ataku na klasztor. 18 listopada 1655 roku pod Jasną Górą znalazły się szwedzkie wojska, które zaczęły oblężenie klasztoru. W nocy z 26 na 27 grudnia 1655 roku wojska szwedzkie ostatecznie wycofały się spod twierdzy. 29 lutego 1768 roku została zawiązana konfederacja barska. Konfederaci zajęli twierdzę Jasna Góra, kierował nimi Kazimierz Pułaski. Po II rozbiorze Polski Częstochowa należała do Prus, po 1807 roku w granicach Księstwa Warszawskiego, a od 1815 roku w składzie Królestwa Polskiego. W okresie powstania styczniowego w okolicach miasta dochodziło do licznych potyczek oddziałów powstańczych z wojskami rosyjskimi. Przemysł zaczął rozwijać się w Częstochowie na początku lat 70. XIX wieku. W 1904 roku w Częstochowie zaczął tworzyć się ruch rewolucyjny. Po wybuchu rewolucji w styczniu 1905 roku robotnicy częstochowscy ogłosili w lutym strajk powszechny. Po wybuchu I wojny światowej Częstochowa została bez walk zajęta 3 sierpnia 1914 roku przez wojska niemieckie. Jasna Góra znalazła się od kwietnia 1915 roku pod okupacją katolickich Austro-Węgier. W okresie powstań śląskich Częstochowa była głównym ośrodkiem pomocy dla powstańców. Po wybuchu II wojny światowej Niemcy wkroczyli do miasta 3 września 1939 roku i już następnego dnia dokonali mordów, które do historii przeszły pod nazwą krwawego poniedziałku. W 1941 roku została utworzona w Częstochowie dzielnica żydowska, którą rozpoczęto likwidować w 1942 roku wywożąc ludność do obozu zagłady w Treblince. 16 stycznia 1945 roku, po całodziennych walkach, Częstochowę opuścił garnizon niemiecki, a miasto zostało zajęte przez sowieckie oddziały mjra Siemiona Chochriakowa.

CO WARTO ZOBACZYĆ?

  • Aleja Najświętszej Maryi Panny
  • Ratusz w Częstochowie
  • Muzeum Produkcji Zapałek
  • Jasna Góra

CZY WIESZ, ŻE…

  • W sezonie 202/23 Raków Częstochowa została piłkarskim Mistrzem Polski. AZS Częstochowa sześciokrotnie było mistrzem Polski w siatkówce, a klub żużlowy Włókniarz Częstochowa czterokrotnie było mistrzem ligi żużla. Oprócz tego w II lidze piłkarskiej będzie grała Skra Częstochowa.
  • W Częstochowie urodzili się: Kalina Jędrusik, Jerzy Kulej, Muniek Staszczyk, Sławomir Drabik, Olek Klepacz, Jacek Magiera, Irek Bieleninik, Piotr Gruszka,  Mateusz Bieniek.
  • Z Częstochowy pochodzi zespół Formacja Nieżywych Schabuff

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *