SKARYSZEW

13 sierpnia 2023 r.

Przez to miasto przejeżdżałem, jadąc do Opatowa i Krynicy-Zdrój. Skaryszew wydał mi się bardzo spokojnym miastem. Główny punkt Skaryszewa stanowi kościół św. Jakuba Większego Apostoła, obok którego przejeżdżałem. Historycznie Skaryszew znajduje się w Małopolsce, a najbliższe miasto od Skaryszewa to Radom.

HISTORIA: Pierwsza wzmianka o Skaryszewie pochodzi z 1198 roku i dotyczyła przejęcia osady przez Zakon Bożogrobców w Miechowie. W 1228 roku spotkali się tutaj książęta mazowieccy z Konradem Mazowieckim na czele. W latach 1259 – 1260 Mongołowie podczas swych najazdów splądrowali miasto. W 1264 roku Skaryszew uzyskał prawa miejskie. Podczas wojen ze Szwedami Skaryszew zostaje spalony, a w 1670 roku doszło do drugiego pożaru miasta. Od 1787 roku do Skaryszewa przyjeżdżali pierwsi Żydzi, by osiedlić się na tych terenach. Podczas III rozbioru Polski Skaryszew włączono do zaboru austriackiego. Po upadku powstania styczniowego Skaryszew zdegradowano do roli osady. Dopiero 1 lipca 1922 roku Skaryszew uzyskał z powrotem prawa miejskie. W kwietniu 1942 roku powstało getto żydowskie w Skaryszewie. W sierpniu 1942 roku zlikwidowano getto, a jego mieszkańców przewieziono do obozu w Treblince.

CO WARTO ZOBACZYĆ ?

  • Barokowy kościół św. Jakuba w Skaryszewie

CZY WIESZ, ŻE…

  • W Skaryszewie od 1432 roku co roku organizuje się Targ Koni pod nazwą „Wstępy skaryszewskie”. Władysław IV w 1633 roku nakazał organizację targów w poniedziałek po Środzie Popielcowej.
  • Skaryszew pojawił się w tytule opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza „Kościół w Skaryszewie”, a także w filmie „Ryś” Stanisława Różewicza.
  • W Skaryszewie urodziła się pani Ewa Kopacz.

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *