8 sierpnia 2016 r.
Dziś postanowiłem opisać miasto leżące w Kotlinie Jeleniogórskiej, a mianowicie Karpacz.
8 sierpnia 2016 roku, wybrałem się do Karpacza. Miasto to położone jest u stóp Śnieżki, najwyższego szczytu Karkonoszy, Sudetów, a także Republiki Czeskiej. Po włączeniu do Polski w 1945 roku miejscowość nazywała się początkowo Szterlingowo, od nazwiska dowódcy patrolu (Szterling), który zdobył Śnieżkę po wyzwoleniu osady. Wielokrotnie zmieniano nazwę tego miasta – Krzywa Góra, Drogosławice i Karbacz. Dopiero od wiosny 1946 roku oficjalna nazwa tej miejscowości to Karpacz. W 1959 roku Karpacz uzyskał prawa miejskie. W samym mieście mieszka około 5000 mieszkańców.
Łatwo stąd dojechać autobusami do Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby czy Kowar. Niestety ostatni pociąg osobowy wyjechał ze stacji w Karpaczu w 2000 roku, co moim zdaniem PKP popełniło olbrzymi błąd. Po pierwsze – fantastyczne widoki z okna pociągu, a po drugie – do pociągu może wejść więcej pasażerów niż do takiego busa. Od 2012 roku w miejscu dworca PKP działa Muzeum Zabawek.
Dostępne są wyjazdy do Drezna czy Pragi na jeden dzień z Karpacza.
CO WARTO ZOBACZYĆ W KARPACZU:
• Świątynia Wang – ewangelicki kościół zbudowany z sosnowych bali w miejscowości Vang w południowej Norwegii, najstarszy Kościół drewniany w Polsce
• Koniecznie trzeba odwiedzić Karkonoski Park Narodowy i zdobyć Śnieżkę, nieraz idąc na Śnieżkę, wielokrotnie przekraczałem granicę polsko-czeską przed samem szczytem. Dodatkowo widziałem kilka gatunków roślin pod ścisłą ochroną gatunkową np. tojad mocny.
• Można korzystać z torów saneczkowych prawie w środku miasta, a w środku miasta można znaleźć sporo sklepów z regionalnymi piwami z Czech
WSPOMNIENIA DOTYCZĄCE KARPACZA:
• Jeśli chodzi o Karpacz, to jedyna rzecz, która wprowadziła mnie w konsternację, to widok spacerującego po mieście Janosika, z którym ludzie chętnie robili sobie zdjęcia. No właśnie – co tu robi Janosik w Karkonoszach ?
BIBLIOGRAFIA