TRZCIANKA

10 maja 2018 r.

Ostatnim punktem wyprawy po rejonie pilskim w moje 24 urodziny była Trzcianka. Na stacji w Pile zostałem pozytywnie zaskoczony, ponieważ do Trzcianki pojadę pociągiem składającym się z lokomotywy „stonka” ciągnącej wagony piętrowe. Wcześniej tego typu składem jechałem z Jastarni na Hel w 2017 roku. Aż się dzieciństwo przypomniało, kiedy takimi składami jechałem z Działdowa do Brodnicy – obecnie ta linia jest zamknięta. Prosto z dworca PKP w Trzciance poszedłem w kierunku centrum miasta. Tam dotarłem do Miejskiego Ośrodka Kultury. Tam otrzymałem dużo materiałów na temat miasta oraz okolic. Zapytałem, czy ma rywalizacji między Trzcianką a Czarnkowem i dowiedziałem się, że takiej nie ma. Zostałem jeszcze zaproszony na wernisaż, ale nie starczyło mi czasu. Po krótkim spacerze po mieście poszedłem na dworzec i tam oczekiwałem na pociąg do Gdańska.

HISTORIA: Pierwsza wzmianka o Trzciance pochodzi z początku XVI wieku. Prawa miejskie magdeburskie Trzciance nadał 3 marca 1731 roku król Polski August II Mocny. W latach 1738–1755 Trzcianka była własnością Stanisława Poniatowskiego (ojca ostatniego króla Polski). Intensywnie rozwinęło się tu osadnictwo niemieckie i żydowskie. W XVIII był to jeden z największych ośrodków sukienniczych Wielkopolski, posiadając ponad 200 warsztatów tkackich. W 1772 roku miasto znalazło się pod zaborem pruskim, by w 1807 roku wejść w granice Księstwa Warszawskiego. Od 1815 roku ponownie stało się częścią Prus, a wraz z nimi od 1871 roku Niemiec. W połowie XIX wieku, kiedy wybudowano linię kolejową, miasto ożywiło się gospodarczo. Powstało wiele nowych fabryk i zakładów powodując tym samym rozwój miasta. Ze względu na dominację ludności niemieckiej traktat wersalski pozostawił w 1919 roku Trzciankę w granicach Rzeszy. W okresie międzywojennym miasto było stolicą powiatu Netzekreis. 27 stycznia 1945 roku Trzciankę zajęły wojska radzieckie 2 armii pancernej gwardii i 9 korpusu pancernego gwardii Armii Czerwonej. Ludność miasta została wysiedlona do Niemiec i zastąpiona polskimi osadnikami. Na początku 1945 roku, w związku z działaniami Pełnomocnika Rządu na Obwód Trzcianecki, przywrócono również przedrozbiorową nazwę miasta – Trzcianka. W 1965 roku rozebrano wznoszący się na pl. Armii Czerwonej (obecnie pl. Pocztowy) kościół ewangelicki z l. 1843–1847.

CO WARTO ZOBACZYĆ?
• Kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela
• Park pałacowy z pierwszej połowy XVIII wieku
• Dom z pierwszej połowy XIX wieku
• Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. Wiktora Stachowiaka
CZY WIESZ, ŻE…
• W Trzciance urodzili się: Maja Popielarska – prezenterka TVN24 oraz Gerhard Stöck – złoty medalista olimpijski z IO Berlin 1936


BIBLIOGRAFIA
• pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *