17 września 2017 r.
20 minut trwała podróż z Biskupca do Barczewa. W samym miasteczku spędziłem trochę czasu. Zwiedzanie rozpocząłem od zobaczenia rynku, na którym prawie nikogo nie było. Po obejściu rynku wstąpiłem do Muzeum Feliksa Nowowiejskiego. Byłem pierwszą osobą tego dnia, która zwiedziła muzeum. Chciałem podziękować pani za oprowadzenie mnie po wszystkich oraz wręczeniu mi ulotek o Feliksie Nowowiejskim. Po odwiedzinach w muzeum poszedłem w kierunku dworca PKP, a potem żeby znaleźć dogodne połączenie do Jezioran, czyli do kolejnego miasta mojej wyprawy po Warmii.
HISTORIA: Pierwotnie miejscowość leżała na terenie dzisiejszego Barczewka. 4 lipca 1364 roku Barczewo otrzymało prawa miejskie z polecenia biskupa warmińskiego Jana II Stryprocka. W czasie wojny trzynastoletniej w 1455 roku wojska krzyżackie zajęły miasto. W 1466 roku Barczewo włączono do Polski na mocy II pokoju toruńskiego. W 1538 Wartembork odwiedził Mikołaj Kopernik. W 1544 roku pożar zniszczył miasto, kolejne miały miejsce w 1594 i 1596. W 1772 miasto wcielono do Prus, w 1872 roku miasto uzyskało połączenie kolejowe. W 1877 urodził się w mieście Feliks Nowowiejski. 31 stycznia 1945 roku Armia Czerwona wkroczyła do Barczewa. 15 września 1946 roku nazwę Wartembork zamieniono na Barczewo, choć na początku nazwa miała brzmieć Nowowiejsk.
CO WARTO ZOBACZYĆ ?
- Kościół św. Anny i Szczepana
- Ratusz
- Muzeum Feliksa Nowowiejskiego
- Synagoga
- Kościół św. Andrzeja Apostoła
CZY WIESZ, ŻE…
- W barczewskim zakładzie karnym trzymano Ericha Kocha, zbrodniarza wojennego. Przebywał w celi aż do swej śmierci w 1986 roku. W więzieniu przetrzymywano także działaczy antykomunistycznych.
- Co roku odbywa się od 2002 roku Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego.
BIBLIOGRAFIA
- pl.wikipedia.org