PŁOŃSK

21 września 2017 r.

21 września 2017 roku chciałem zrobić małą wyprawę do miasteczka na Mazowszu – Płońsk, jadąc do Warszawy. Miasto zawsze kojarzyło mi się z giełdą samochodową, a także od kilku lat jako miejsce postojowe w drodze do Warszawy ze względu na McDonald’s czy KFC. Tego dnia bardziej skupiłem się na zwiedzeniu miasta – najpierw dojechałem busem do Mławy, a potem Polskim Busem z Mławy do Płońska. Zwiedziłem dworzec, park, rynek, a także zobaczyłem grodzisko w Płońsku. Chciałem kupić pocztówkę z Płońskiem, ale w sklepach już nie było ich. Płońsk wydał mi się sennym miastem. Po dwóch godzinach spędzonych w mieście, wróciłem autobusem do Mławy, a potem do Działdowa pojechałem Km-ką.

HISTORIA: Podobno w 997 roku istniał gród w okolicach Płońska. W 1065 roku w falsyfikacie mogileńskim po raz pierwszy wspomniano o Płońsku. W latach 1384 – 1399 Płońsk był pod zarządem Zakonu Krzyżackiego. W 1400 roku Płońsk otrzymał prawa miejskie. W 1495 roku Płońsk przyłączono do Polski. W 1527 roku Zygmunt I potwierdził prawa miejskie dla Płońska. W 1795 roku Płońsk włączono do Prus podczas III rozbioru Polski. W 1807 roku miasto włączono do Księstwa Warszawskiego, a w 1815 roku do Królestwa Polskiego. W 1915 roku Niemcy zajęli miasto. W 1918 roku Płońsk powrócił do Polski. W 1924 roku w Płońsku powstała stacja kolejowa. W latach 1939 – 1945 Płońsk był okupowany przez III Rzeszę.

CO WARTO ZOBACZYĆ ?

  • Rynek
  • Grodzisko
  • Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła

CZY WIESZ, ŻE…

  • W Płońsku urodzili się : pierwszy premier Izraela – Dawid Ben Gurion, pani Barbara Wachowicz – pisarka oraz była minister sportu i turystyki – pani Joanna Mucha.

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *