PUCK

11 kwietnia 2017 r.

Drugie miasto, które odwiedziłem 11 kwietnia 2017 roku był Puck. Miasto to liczy 11 562 mieszkańców. Puck leży u ujścia rzeki Płutnica. Do tego miasta pojechałem pociągiem z Redy. Do Pucka przyjeżdżają pociągi relacji Hel-Gdynia.

KALENDARIUM

1283 r. – Pierwsza wzmianka o miejscowości. Miejscowość Purik wymieniona została w dokumencie napisanym przez Mściwoja II.

1348 r. – Puck uzyskał prawa miejskie

1454-1466 r. – Powstało małe „Państwo puckie”. Pucczanie walczyli przeciwko Zakonowi Krzyżackiemu, po wojnie Puck stał się częścią Rzeczpospolitej

1571 r. – Flota duńska zaatakowała Puck. Duńczycy uprowadzili kilka jednostek floty polskiej do Kopenhagi. Duńczycy blokowali dostęp do Zatoki Gdański przez dwa tygodnie celem uprowadzenia statków kaperskich.

1772 r. – Puck podczas I rozbioru Polski został włączony do Prus

10 lutego 1920 r. – „Błękitna armia” dotarła do miasta. Tego dnia odbyły się „zaślubiny Polski z Morzem Bałtyckim”. W tym czasie Puck był największym portem II Rzeczpospolitej. Do 1926 roku Puck i Hel były portami Polski o statusie portu rybackiego.

1 lipca 1920 r. – Powstała Baza Lotnictwa Morskiego. 4 miesiące później powstał Pułk Artylerii Nabrzeżnej

15 sierpnia 1922 r. – Katastrofa podczas obchodów rocznicy „Cudu nad Wisłą”. Załoga wodnosamolotu przypadkiem zrzuciła bombę na widownię – ginie 9 osób, a 37 zostaje rannych

1939- 1945 r. – Okupacja niemiecka w Pucku. 

12 marca 1945 r. – Puck wraca do granic Polski.

CO WARTO ZOBACZYĆ ?

  • Gotycki Kościół farny par. pw. św. Apostołów Piotra i Pawła – niestety był zamknięty o tej porze
  • Na pamiątkę „zaślubin Polski z morzem” powstał pomnik blisko portu
  • Ryglowy szpitalik dla ubogich z XVIII wieku, obecnie oddział Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy

WSPOMNIENIA

Wszystkie budynki są bardzo blisko siebie – wychodząc z dworca PKP, kieruj się w lewo, potem skręć w prawo obok przejazdu kolejowego i idź cały czas prosto. Tam znajdziesz rynek, a obok niego wejście do portu i kościół. Przed wejściem na rynek znajdziesz jeszcze Muzeum, do którego warto pójść.

  • 11 kwietnia było deszczowo w dodatku pusto, ani żywej duszy w okolicy. Większość portów w Polsce jest opustoszała poza sezonem wakacyjnym.

BIBLIOGRAFIA

  • pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *