KIETRZ

3 maja 2023 r.

3 maja 2023 roku przed wyjazdem do Czech pojechałem do okolic Głubczyc. Po zwiedzeniu Głubczyc i Baborowa przyszła kolej na Kietrz. Dojechałem samochodem pod kościół pw. świętego Tomasza Apostoła. Podczas sesji zdjęciowej jeden z mieszkańców „próbował” mi przeszkodzić podczas robienia zdjęć, ale na szczęście szybko sobie poszedł stąd. Potem zrobiłem zdjęcia w okolicach byłego dworca kolejowego. Moim zdaniem to smutny widok, że od 20-30 lat w okolicach czesko-polskiej granicy po stronie Polski kilka linii kolejowych jest nieczynnych. Ostatni planowy pociąg pasażerski dotarł do Kietrza w 1993 roku. Po krótkim pobycie w Kietrzu pojechałem autobusem do czeskiej Opawy.

HISTORIA: W latach 1557–1877 Kietrz był własnością śląskiego rodu von Gaschin. Kietrz z okolicami stanowił od średniowiecza majątek biskupstwa ołomunieckiego, co czyniło z niego tzw. morawską enklawę na Śląsku. Lokacji miasta dokonał w 1321 roku biskup Konrad z Ołomuńca. Podczas II wojny światowej w miejscowości od 1942 roku funkcjonował jeden z sieci niemieckich obozów koncentracyjnych przeznaczonych dla Polaków na Śląsku – Polenlager 92. Po 1945 roku ludność niemiecką, która pozostała w Kietrzu wysiedlono do Niemiec. W maju 1946 roku administracyjnie zatwierdzono obecną nazwę. Powojenny rozwój miasta ściśle związany był Fabryką Dywanów „Welur” i kombinatem rolnym. W Kietrzu działa Kombinat Rolny „Kietrz” Sp. z o.o, jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, będąca następcą Kombinatu Państwowych Gospodarstw Rolnych „Kietrz”.

CO WARTO ZOBACZYĆ?
• Kościół pw. świętego Tomasza Apostoła

CZY WIESZ, ŻE…

• Na początku XXI wieku w II lidze piłkarskiej grał Włókniarz Kietrz. Największym sukcesem klubu było 5. miejsce na zapleczu ekstraklasy w 2000 roku.

BIBLIOGRAFIA

• pl.wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *